Blisko ludziMasz w domu taką 10-groszówkę? Może być warta krocie

Masz w domu taką 10‑groszówkę? Może być warta krocie

Jeśli masz u siebie w domu sporo starych monet uzbieranych przez lata, to z pewnością warto wziąć je pod lupę i sprawdzić, czy obecnie mają one większą wartość. Jak się okazuje, ta 10-groszówka z okresu PRL-u jest wyceniana nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Musi jednak spełniać pewne warunki.

Masz w domu taką 10-groszówkę? Może być warta krocie
Masz w domu taką 10-groszówkę? Może być warta krocie
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

Kolekcjonowanie monet to hobby wielu osób, często zaszczepiane z pokolenia na pokolenie. Nieraz jednak bywa tak, że zainteresowanie monetami z czasem odchodzi w niepamięć, a wypełnione po brzegi klasery trafiają na najwyższą półkę w szafie lub na strych. Jednak jeśli masz taki zbiór, to z pewnością warto do niego wrócić i dokładnie mu się przyjrzeć. Bowiem monety z czasem zyskują na wartości, a te rzadko spotykane wyceniane są na krocie. 

Przykładem takiej cennej monety jest 10-groszówka z okresu PRL-u, a konkretnie z 1973 roku. Gdy spełni odpowiednie warunki, może być warta zdaniem niektórych numizmatyków nawet od 15 do 20 tysięcy złotych. Jak zatem musi wyglądać? 

Polskie monety wybijane za granicą

Warto wiedzieć, że w czasach powojennych polskie monety były wybijane nie tylko w warszawskiej mennicy, ale ze względu na braki maszyn również za granicą, np. w Budapeszcie czy Bernie. Nawet kilka dekad po wojnie zdarzało się, że niektóre roczniki monet powstawały właśnie w mennicach poza granicami Polski. Czym takie monety się między sobą różniły? Na awersie monety z Warszawy pod łapą orła zobaczymy litery M i W, a na egzemplarzach z zagranicy ich nie znajdziemy. 

10-groszówka z okresu PRL-u warta majątek

Tutaj należy zaznaczyć, że 10-groszówka z 1973 roku wybijana za granicą była wyjątkowo nieudokumentowana, a jej nakład był bardzo niewielki. Te czynniki sprawiają, że jest obecnie tak bardzo cenna. Jednak, aby miała tę wartość kilkunastu tysięcy złotych, musi być zachowana w bardzo dobrym stanie. Taki egzemplarz niestety niełatwo będzie znaleźć, ponieważ konkretnie te monety wybijane były wówczas z dość miękkiego aluminium. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)