Masz w domu taki biustonosz? Natychmiast go wyrzuć
Niezależnie od wieku czy rozmiaru biustu, każda z nas regularnie powinna sprawdzać stan swoich biustonoszy. Jak często wymieniać staniki na nowe? Okazuje się, że wiele kobiet nie wie, jak stara bielizna może wpłynąć na samopoczucie i zdrowie.
31.07.2023 | aktual.: 31.07.2023 19:25
Bielizna jest stałym elementem codziennej garderoby większości z nas. Mimo to zapominamy, że staniki mają swoją żywotność. Mnóstwo kobiet wymienia biustonosze zbyt rzadko, nie zdając sobie sprawy, jak zły wpływ może to mieć na ich samopoczucie, a także zdrowie.
W takim razie jak często należy wymieniać staniki? Przyjmuje się, że odpowiednim czasem jest od 6 do 12 miesięcy. Wszystko zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich wykonany jest biustonosz oraz tego, jak go pierzemy i przechowujemy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy wymienić biustonosz?
Jedną z głównych oznak wskazujących na potrzebę wymiany biustonosza jest stan jego miseczek. Kiedy zauważymy, że są odkształcone, ich krawędzie stały się nieregularne, a materiał wokół fiszbin jest słabszy, to znak, że stanik już dawno powinien zostać wymieniony. Takie odkształcenia mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz wygląd, a także zdrowie piersi.
Odpowiednie podtrzymanie jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną - szczególnie dla pań z większym biustem. Stary lub źle dobrany biustonosz może być przyczyną bólu pleców i ramion, a także odgniatać się sprawiając dyskomfort.
Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej kondycji fiszbin stanika. Uszkodzone lub powyginane mogą sprawić, że biustonosz przestanie zapewniać odpowiednie podtrzymanie i komfort. Rozciągnięte ramiączka czy obwód też wpływają negatywnie na utrzymanie piersi w pożądanym miejscu. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan biustonoszy i nie zwlekać z ich wymianą.
Jak dbać o biustonosze?
Aby wydłużyć żywotność biustonoszy, warto zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację. Dobrze prać bieliznę ręcznie w niskiej temperaturze. Unikajmy silnego tarcia czy wyżymania staników, ponieważ może to powodować uszkodzenia. Pocieranie delikatnej tkaniny biustonosza również nie jest wskazane. Warto namoczyć stanik w letniej wodzie i pozostawić go na 15 minut. Po praniu nie wykręcaj bielizny, lecz delikatnie odsącz nadmiar wody.
Jeśli jednak wolisz pranie w pralce, użyj programu do tkanin delikatnych oraz umieść biustonosze w specjalnych siateczkach na bieliznę. Przed praniem dobrze zapiąć haftki, aby uniknąć zahaczania ich o wnętrze pralki, co może spowodować ich zepsucie lub naciągniecie materiału.
Co zrobić ze starymi biustonoszami?
Kiedy zauważysz, że twoje staniki nie nadają się do noszenia, sprawdź lokalne sklepy z bielizną. Wiele z nich regularnie prowadzi akcje, w których możesz oddać stare biustonosze. Ze skrawków materiałów, dobrych haftek lub ramiączek powstają nowe modele bielizny, która przekazywana jest potrzebującym kobietom. Dzięki temu nie tylko zyskasz nowe miejsce na lepszy biustonosz, ale także pomożesz innym.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl