FitnessMata do ćwiczeń - jaką wybrać? Rodzaje mat do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń - jaką wybrać? Rodzaje mat do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń - jaką wybrać? Rodzaje mat do ćwiczeń

21.11.2018 13:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mata do ćwiczeń zwiększa komfort podczas wykonywanych treningów. Maty do ćwiczeń mają różnorodne zastosowania, niektóre stabilizują sprzęt gimnastyczny, a inne chronią przed stłuczeniami czy obtarciami. Jaka mata do ćwiczeń sprawdzi się w twoim treningu? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń?

Maty do ćwiczeń - rodzaje

Zanim podejmie się decyzję o zakupie maty do ćwiczeń, warto zapoznać się z rodzajami mat dostępnych na rynku. Rodzaj maty do ćwiczeń bowiem, znacznie wpływa na komfort i skuteczność treningu.

  • Mata do ćwiczeń ochronna - mata ochronna służy nie tyle nam, co sprzętowi, na którym wykonujemy treningi. Maty ochronne stosuje się, aby stabilizować sprzęt sportowy. Matę ochronną zazwyczaj układa się pod sprzętem, np. pod rowerkiem stacjonarnym czy orbiterkiem. Tak zabezpieczony sprzęt nie ślizga się po podłodze, a jednocześnie chroni podłogę przed zarysowaniem.
  • Mata do ćwiczeń gimnastyczna - matę gimanstyczną każdy z nas zna ze szkolnych sal gimanstycznych. To najczęściej materace o różnej grubości, które wykorzystuje się przy treningach akrobatycznych, takich jak na przykład fikołki. Matę gimnastyczną wykorzystuje się również w rehabilitacji czy ćwiczeniach korekcyjnych.
  • Mata do ćwiczeń treningowa - treningowe maty do ćwiczeń są najbardziej uniwersalne i stosuje się je w fitnessie, aerobiku czy ćwiczeniach pilates. Tego typu maty chronią nasze ciało przed uderzeniami, otarciami czy stłuczeniami. Izolują ciało od zimnej powierzchni, a jednocześnie minimalizują ślizganie się po podłodze. Maty do ćwiczeń treningowych najczęściej wykonane są z neoprenu.
  • Mata do jogi - to jeden z najcieńszych rodzajów mat o grubości do 3,5 mm. Zostały one wyprodukowane głównie z myślą o osobach, które uprawiają jogę.
  • Mata Tatami - to tradycyjny rodzaj mat, wykonywany niegdyś ze słomy przez Japończyków. Obecnie są wykonywane z tworzyw syntetycznych i są wykorzystywane w treningach judo, karate i innych sztukach walki.

Mata do ćwiczeń - cechy dobrej maty

Wybór maty do ćwiczeń powinien być poprzedzony zdefiniowaniem, czym jest dobra mata. Po pierwsze dobra mata do ćwiczeń, która posłuży przez lata powinna być praktyczna i uniwersalna. Aby nie przepłacić, warto wybierać maty, które sprawdzą się jako akcesorium do treningu, a także do jogi. Mata do ćwiczeń powinna być wygodna w użyciu, co oznacza, że będzie się łatwo zwijać, ale także nie będzie się rolować podczas ćwiczeń.

Mata do ćwiczeń szybko się brudzi, dlatego aby komfortowo z niej korzystać, warto wybrać taką, którą bez problemu można wyprać w pralce. Dodatkową cechą maty powinna być jej ekologiczność. Kupując matę, warto wybierać materiał, który nie będzie się rozkładał przez setki lat. Zamiast maty z PCV lepiej kupić matę z biodegradowalnego kauczuku. Ostatnią cechą dobrej maty do ćwiczeń jest po prostu jej wygląd. Mata do ćwiczeń, która nam się podoba, zwyczajnie motywuje do jej rozkładania i wykonania treningu.

Mata do ćwiczeń i mata do jogi - jak wybrać najlepszą?

Wybór maty do ćwiczeń jest uzależniony od rodzaju i intensywności ćwiczeń, jakie zamierzamy wykonywać. Aby mata sprawdziła się zarówno w fitnessie, jak i w jodze, warto przy jej wyborze zwrócić uwagę na poniższe kryteria:

  • Grubość maty do ćwiczeń - cienkie maty polecane są osobom trenującym jogę czy wykonującym ćwiczenia relaksacyjne. Aby wybrać matę, która sprawdzi się w intensywnych treningach i w jodze warto wybrać taką, której grubość nie będzie przekraczała 1 cm.
  • Rozmiar maty do ćwiczeń - najlepsza mata do ćwiczeń to taka, która odpowiada naszemu wzrostowi. Aby ciało nie wystawało za matę, najlepiej kupić kilka centymetrów dłuższą.
  • Materiał maty do ćwiczeń - materiał powinien być wytrzymały i dobrze, by był ekologiczny. Materiał powinien też nadawać się do prania w pralce
  • Elastyczność maty do ćwiczeń - mata musi być elastyczna, aby można ją było bez problemu zwijać i rozwijać. Należy unikać mat, które są twarde, ponieważ przy rolowaniu będą się łamać.
  • Przyczepność maty do ćwiczeń - dobre maty wyróżniają się wysoką przyczepnością. Jodełkowy wzór na zewnętrznej stronie maty, sprawia że mata trzyma się mocno podłoża i nie odwija się na bokach.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)