Mąż nie ma ochoty na seks
18.11.2008 15:59, aktual.: 18.11.2008 16:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mam męża, którego kocham, ale on mając 44 lata i choroby towarzyszące - nadciśnienie, cukrzyca, depresja powstała z przyczyn seksualnych - nie ma ochoty na seks.
Mam męża, którego kocham, ale on mając 44 lata i choroby towarzyszące - nadciśnienie, cukrzyca, depresja powstała z przyczyn seksualnych - nie ma ochoty na seks. Małżeństwem jesteśmy 8 lat, od razu po ślubie mąż zaczął leczyć się na nadciśnienie. Zawsze mieliśmy problemy z seksem - on nie miał potrzeb, a ja, będąc młodsza o 11 lat, tak. Kłótnie o to doprowadziły męża do depresji. Mąż od prawie 2 lat leczy się na depresję. Nie przynosi to rezultatu. Nauczyłam się panować nad moimi potrzebami, ale ile można żyć czując się, że coś mnie omija? Czasem nie wytrzymuję, wtedy krzyczę, wyzywam, płaczę, ale on się zamyka w sobie i nic. Mamy syna, który ma 7 lat, ja chciałabym mieć drugie dziecko, ale jak, jeżeli mój mąż nie może się kochać. Jestem już zdesperowana, myślę o zdradzie...
Impotencja, czyli zaburzenia erekcji członka, należy do najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u mężczyzn... Strach przed impotencją może być tak silny, że może nawet przybierać formę fobii. Według szacunkowych danych, dotyczy ona w Polsce ponad 2 milionów mężczyzn w wieku między 18 a 65 rokiem życia. W miarę upływu wieku mężczyzny zwiększa się też odsetek zaburzeń erekcji na tle zmian organicznych i zdaniem naukowców u mężczyzn w wieku 18-35 lat dotyczy to 30% pacjentów, w wieku 35-50 lat - 57% pacjentów, a w wieku powyżej 50 lat - 85% pacjentów.
Najczęściej spotykane przyczyny organiczne zaburzeń erekcji to cukrzyca oraz choroby układu krążenia - zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa. Inne przyczyny to zaburzenia endokrynologiczne, choroby i urazy rdzenia kręgowego, przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy, a także uzależnienie od używek w postaci nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii. Również systematyczne przyjmowanie niektórych leków jako działanie uboczne powoduje zaburzenia erekcji. Wśród tych leków są zarówno leki przeciwdepresyjne, jak i te na nadciśnienie.
Jest wiele psychicznych przyczyn zaburzeń erekcji. Wśród nich najczęściej rozpoznawalnymi są lęki i stresy, a także depresja lub reakcje depresyjne. Zdecydowanie często przyczyną impotencji są również zaburzenia partnerskie. U 1/3 pacjentów nakładają się czynniki psychiczne i organiczne, dlatego u wielu mężczyzn konieczne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego badania diagnostycznego.
Z Pani listu wynika, że potencjalnych przyczyn impotencji u męża jest wiele. Zarówno leczone od 8 lat nadciśnienie tętnicze, jak i długo niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca dają u dużego procenta pacjentów zaburzenia erekcji. U pacjentów z depresją mogą pojawiać się problemy ze wzwodem, chociaż przy depresji częściej pojawia się obniżenie popędu seksualnego. Mąż jest aktualnie leczony z powodu swoich chorób. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że niektóre leki, np. przeciwdepresyjne, mogą same nasilać lub nawet wywoływać zaburzenia wzwodu. Dlatego proszę nie winić męża, tylko ponowić próbę leczenia jego dysfunkcji erekcyjnej u specjalisty seksuologa. Przy pierwszej wizycie w gabinecie seksuologa proszę dokładnie opisać przebieg chorób - zarówno tych internistycznych, jak i depresji oraz poinformować lekarza o lekach aktualnie przyjmowanych przez małżonka. Konieczne jest również poinformowanie przez męża o swoim problemie seksualnym specjalistów leczących go z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i depresji.
Jest to konieczne do ewentualnej weryfikacji leków pod kątem jego problemu z erekcją.
Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net