FitnessMCT – skład, działanie, efekty

MCT – skład, działanie, efekty

MCT – skład, działanie, efekty
Źródło zdjęć: © iStock.com | FlamingoImages

10.12.2018 23:34, aktual.: 27.01.2019 21:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olej MCT należy do suplementów, którego regularne stosowanie pozwala utrzymać w diecie prawidłowy bilans kwasów tłuszczowych. Dzięki nim dostarczymy energię do układu nerwowego i przyspieszymy metabolizm. Jak działa i jak dawkować MCT?

MCT – z czego się składa?

MCT to skrót, który po angielsku oznacza ''medium-chain triglycerides'' czyli grupę kwasów tłuszczowych, które otrzymuje się bezpośrednio z roślin. Otrzymywane są one z oleju kokosowego. Ponadto MCT możemy również uzyskać, bazując na tłuszczu palmowym oraz niewielkich ilościach nabiału.

Najpopularniejszymi przykładami MCT są przede wszystkim związki, które w swojej strukturze posiadają do nawet dziesięciu atomów węgla. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo jest określić, które kwasy wchodzą w skład konkretnego tłuszczu średnio-łańcuchowego. Przykładem może być kwas: kaprylowy, laurynowy czy kaprynowy. Dzięki temu MCT stosuje się również jako uzupełnienie gospodarki lipidowej.

MCT – jak działa?

Wspomniane kwasy średnio-łańcuchowe to przede wszystkim bardzo dobre źródło energii. Zawdzięczają to głównie strukturze, która umożliwia ich powolny rozkład oraz zwiększoną przyswajalność. Dzięki temu regularnie stosując MCT, zwiększymy siłę oraz wytrzymałość podczas wykonywanych ćwiczeń.

Z drugiej strony suplementy zawierające MCT pozwalają ograniczyć ilość glikogenu, który wykorzystują mięśnie, co przekłada się na lepszą i znacznie szybszą regenerację włókien.

Oprócz tego oleje MCT stosuje się również jako środek wspomagający odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej, co zawdzięcza swojej strukturze. To, co najważniejsze to fakt, że kwasy średnio-łańcuchowe w całości rozkładają się w wątrobie, co skutkuje uzyskaniem energii bez dodatkowego ryzyka, że nabierzemy tkanki tłuszczowej.

Częstym zwyczajem jest również stosowanie oleju MCT na noc, co pozwoli ograniczyć głód. Nocne podjadanie uważane jest bowiem za bardzo częsty problem podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe dzięki dwukrotnie zwiększonej ilości spalanej energii w porównaniu do ilości węglowodanów i białka, które przyjmujemy każdego dnia.

MCT – jak dawkować?

Pomimo faktu, że olej MCT nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, należy pamiętać, że nie powinien być stosowany w nadmiernych ilościach. Jest tak ze względu na fakt, że MCT zaliczany jest do kwasów tłuszczowych, które są jednym z trzech podstawowych makroskładników organizmu. W przypadku dawkowania zaleca się, żeby pojedynczo przyjmować ok. 14 ml oleju MCT. Takie dawki powinniśmy stosować do czterech razy na dzień, dodając je do posiłku o najmniejszej zawartości tłuszczu.

MCT – cena

MCT jest suplementem, który bez większych problemów kupimy w każdym punkcie specjalizującym się w sprzedaży tzw. odżywek dla osób ćwiczących. Dla przykładu najpopularniejsza firma Olimp oferuje olej MCT w cenie 24,50 zł za ok. 400 ml produktu. Jest to równowartość 28 sugerowanych porcji suplementu (14 ml).