"Metoda kanapki" to nowy trend w metodach wychowawczych. Na czym polega?
Metody wychowawcze są różne. Nie ma jednak bardziej frustrującego uczucia niż to, kiedy dziecko roznosi energia, a rodzice muszą skupić się na pracy. Jednym z najnowszych sposobów na okiełznanie najmłodszego członka rodziny jest "metoda kanapki".
Amerykański psychiatra dziecięcy Daniel Gregory Amen, zauważył na podstawie swoich obserwacji, że dla wielu rodziców kłopotliwe jest, zwrócenie uwagi swoim dzieciom. Ich wychowanie pozbawione jest równowagi pomiędzy zbyt surowymi naganami a łagodnemu ustępowaniu. Według specjalisty rodzice powinni być stanowczy i kochający.
Metoda kanapki – na czym polega?
"Metoda kanapki" jest prosta. Ta metoda wychowawcza polega na dokładnym przemyśleniu swojego komunikatu. Zwracając dziecku uwagę, nie powinno się używać jedynie negatywnych sformułowań. Warto obłożyć je pozytywnymi słowami.
Ważna jest kolejność, w jakiej nastąpi przekaz. Swoją wypowiedź rozpocznij od pochwały. Doceń to, co dziecko robi dobrze. Powiedz, że ładnie sprzątnęło pokój, narysowało ładny obrazek itd. Wybierz jedną rzecz, a następnie przejdź do kolejnego etapu, czyli wyjaśnienia problemu.
Konkretnie i stanowczo powiedz dziecku, co zrobiło nie tak. Daj mu szansę do wytłumaczenia się. Powiedz, żeby wyjaśniło, jaka jest przyczyna jego zachowania. Zasygnalizuj mu, jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania i wspólnie znajdźcie rozwiązanie.
Pozwól dziecko na obronę i daj mu poczucie, że rozumiesz, dlaczego tak postąpiło. Wystarczy krótki komunikat np. "wiem, że zrobiłeś to, bo coś cię zdenerwowało". Rozmowa powinna mieć pozytywne zakończenie. Możesz zaproponować wspólną zabawę lub spacer.
**Zobacz także: Katarzyna Jastrząb jest mamą siedmiorga dzieci. Pięcioro z nich urodziło się innym rodzicom**
**Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące** (( video_player http://wp.tv/?mid=2052757 true #adv=1# ))