FitnessMiejskie witaminy

Miejskie witaminy

Życie w wielkim mieście ma wiele zalet, ale niesie też wiele zagrożeń. Poczynając od zanieczyszczonego powietrza, po wieczny pośpiech i stres. Rytm życia ma tu specjalne wymagania, które trzeba umiejętnie zaspokoić. Najłatwiej zacząć od codziennego spaceru po parku - dla kondycji fizycznej i psychicznej, i zmiany diety na „miejską”.

Miejskie witaminy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

05.05.2009 | aktual.: 25.05.2010 17:37

Życie w wielkim mieście ma wiele zalet, ale niesie też wiele zagrożeń. Poczynając od zanieczyszczonego powietrza, po wieczny pośpiech i stres. Rytm życia ma tu specjalne wymagania, które trzeba umiejętnie zaspokoić. Najłatwiej zacząć od codziennego spaceru po parku - dla kondycji fizycznej i psychicznej, i zmiany diety na „miejską”.

Z bazaru na receptę
Wśród witamin i minerałów są takie, które mieszczuchom są zalecane przede wszystkim. Mają zapewnić dużą dawkę energii, odporność na stres, chronić przed zanieczyszczeniami. Specjaliści od żywienia radzą, aby w twoim pożywieniu znalazły się przede wszystkim:

Niacyna – niezbędna dla prawidłowej pracy umysłu, pomaga uwalniać energię z pożywienia i zachować zdrowie skóry i błon śluzowych. Znajdziesz ją w wątróbce, rybach, fasoli, grochu, drożdżach piwnych, maśle orzechowym, odtłuszczonym mleku, serze, soi, orzechach, suszonych brzoskwiniach, migdałach, grzybach. O niedobory niacyny bardzo łatwo gdy przesadzasz ze słodyczami lub napojami słodzonymi.

Witamina B6 – jest ważna w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz niezbędna do wykorzystania białek przez organizm. Uczestniczy w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny we krwi, pomaga organizmowi w gospodarce żelazem, jest ważna dla naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Znajdziesz ją w drobiu, jajkach, kapuście, zielonym groszku, kalafiorze, szpinaku, ziemniakach, fasoli, kiełkach pszenicy, pestkach dyni, bananach.

Witamina B12 – jest potrzebna do prawidłowego wzrostu i podziału komórek oraz dla zdrowia krwi, chroni komórki nerwowe. Jest niezbędna w metabolizmie energetycznym. Znajdziesz ją wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, wątroba, nerki, serce, a także chudym mięsie, rybach, skorupiakach i jajach.

Witamina E – bardzo dobrze chroni błony komórkowe przed wolnymi rodnikami, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Znajdziesz ją w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzecha włoskiego), migdałach, jajach, orzechach włoskich i ziemnych, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku, brukselce.

Biotyna - jest potrzebna do prawidłowego metabolizmu białek, pomaga uwalniać energię z tłuszczów, zachować zdrową skórę i śluzówki, jest także potrzebna do prawidłowej pracy umysłu. Znajdziesz ją w wątrobie, orzechach włoskich i ziemnych, mące sojowej, żółtku jaj, krabach, migdałach, sardynkach, brązowym ryżu, mące pełnoziarnistej, szpinaku, pomidorach.

Magnez – ma znaczenie w wykorzystywaniu energii przez organizm. Jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, utrzymania równowagi elektrolitowej oraz do pracy mięśni. Jest także potrzebny do budowy zdrowych kości i zębów. Znajdziesz go w pestkach dyni, kakao, koprze, natce pietruszki, migdałach, kaszy gryczanej, fasoli, jabłkach ze skórką.

Potas – jest konieczny dla zachowania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, wspomaga prawidłowe ciśnienie krwi, jest potrzebny do funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego. Znajdziesz go w pomidorach, bananach, soku pomarańczowym, ziemniakach, awokado, brokułach, soi, czosnku, morelach.

Wapń – jest niezbędny do budowy kości oraz ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, pomaga chronić komórki nabłonka jelitowego. Znajdziesz go w fasoli, mleku i jego przetworach, żółtkach jaj, rybach.

Nie przedawkujesz
Jak łatwo się zorientować, zapewnienie sobie zdrowej miejskiej diety przez cały dzień nie jest wcale takie skomplikowane, potrzebne ci produkty znajdziesz na każdym bazarze i w każdym sklepie spożywczym. Możesz być też pewna, że naturalnych, witaminowych wspomagaczy zdrowia, urody i nastroju nie przedawkujesz.

Dodatkowe źródła mocy
W szczególnych sytuacjach, wymagających dodatkowego źródła mocy, często sięgamy po napoje energetyzujące lub izotoniczne. Gdy robisz to raz na jakiś czas, wszystko jest w porządku, pamiętaj tylko by nie zaczynać każdego dnia od napoju z puszki.

Hydrowitaminy
Masz też do dyspozycji nową na polskim rynku kategorię produktów, a mianowicie popularne, szczególnie w USA, hydrowitaminy. Zaletą płynnej formy dostarczania witamin jest ich szybka przyswajalność. Znajdujące się tam witaminy rozpuszczalne w tłuszczach występują w postaci bardzo małych cząsteczek zamkniętych w mikrokapsułkach. Wytworzenie i zawieszenie tych mikrokapsułek w płynie możliwe jest dzięki specjalnej technologii Actilease. Witaminy w takiej formie są niezwykle stabilne, a ich bioprzyswajalność zdecydowanie przewyższa inne postaci chemiczne. - Młodzi ludzie potrzebują zdrowej dawki wigoru pełnej witamin i aktywnych składników. Przykładem takiej porcji energii są właśnie hydrowitaminy, które są smacznym napojem oraz zawierają zdrową dawkę witamin, minerałów oraz składników aktywnych - mówi Monika Bania, specjalista ds. rozwoju z Działu badań i rozwoju firmy Polski Lek.

Granat na energię
Jak wynika z ostatnich badań Zenith International, zainteresowanie napojami prozdrowotnymi wzrasta. Sprzedaż napojów bogatych w witaminy w 2013 roku wzrośnie nawet o 50%. Przykładem takiego produktu jest Plusssz Up (Hydrowitaminy), który w zalecanej porcji zapewnia 85% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminy i zawiera ich dwukrotnie więcej, niż napoje izotoniczne. Nowa forma witamin jest niskokaloryczna (ma mniej kalorii niż wody smakowe). Do wyboru są trzy owocowe smaki – owoc granatu (dobierając składniki postawiono tu na guaranę czyli energię), cytryna (z dużą ilością magnezu na stres) i czerwony grejpfrut (z magnezem, potasem, wapniem – na jasny umysł).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)