Blisko ludziMiesiączka? Tylko sezonowo!

Miesiączka? Tylko sezonowo!

Miesiączka? Tylko sezonowo!

07.01.2008 13:52, aktual.: 30.05.2010 18:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z wielką radością witamy nowości w świecie leków zwłaszcza takie, które oprócz swojej podstawowej funkcji przynoszą inne korzyści.

Z wielką radością witamy nowości w świecie leków zwłaszcza takie, które oprócz swojej podstawowej funkcji przynoszą inne korzyści. Seasonale – stara pigułka antykoncepcyjna, o całkiem nowym zastosowaniu.

3 dni z życia wyjęte

Pewnie wiele razy zdarzyło Ci się obawiać o samopoczucie podczas wymarzonej wycieczki czy długo planowanej imprezy. Powód: miesiączka. Doskonale wiedziałaś, że pojawi się pechowo akurat w tych dniach. Wyjścia były dwa: wizyta u lekarza, który przepisywał tabletki antykoncepcyjne, by wpłynąć na cykl lub... oswojenie się z myślą, że nie każde plany zawsze są do zrealizowania.

Lekarze i farmaceuci pomyśleli nareszcie o kobietach, o których życiu decyduje miesiączka pojawiająca się 12 razy w roku. Nowy lek skierowali również do kobiet, które każdego miesiąca od 2 do 3 dni spędzają w łóżku z termoforem i łykają masę tabletek przeciwbólowych, by jakoś przeżyć okres.

Nietypowe dawkowanie wydłuża cykl

Seasonale to tabletka antykoncepcyjna zawierająca takie same ilości identycznych hormonów jak wszystkie inne pigułki. Działa antykoncepcyjnie tak samo, jak pozostałe, tzn. hamuje owulację i zagęszcza śluz, by stał się nieprzenikliwy dla plemników.

Różnica tkwi w dawkowaniu. W przypadku Seasonale cykl trwa nie 28 dni, lecz aż 91. Tabletki aktywne przyjmujemy codziennie przez 3 miesiące, a po upływie tego czasu robimy 7-dniową przerwę, w której zażywamy tabletki nieaktywne. Podczas tej przerwy pojawia się miesiączka - jedna z czterech, jakie doświadczamy w roku.

Miesiączka 4 razy w roku

To właśnie największa zaleta pigułek kwartalnych, które w Stanach Zjednoczonych reklamowane są hasłem „Mniej miesiączek, więcej możliwości”. Im mniej krwawień w roku, tym mniej, co oczywiste, utraty krwi, a więcej dobrego samopoczucia. I więcej zrealizowanych planów.

Brak miesiączki cieszy kobiety, ale jest zarazem przedmiotem obawy. Natura przyzwyczaiła nas do comiesięcznego krwawienia, które traktujemy zwykle jak wskaźnik zdrowia, sygnał, że wszystko jest w normie. Gdy miesiączka się nie pojawia, od razu zastanawiamy się, czy nie jesteśmy chore lub próbujemy wychwycić wczesne objawy ciąży. Nawet jeśli przyjmujemy antykoncepcję hormonalną, pojawienie się krwawienia jest potwierdzeniem naszej pewności. Tymczasem wszelkie wątpliwości może rozwiać wizyta u lekarza lub zwykły test ciążowy, który wykluczy ciążę.

Ponadto naukowcy przekonują, że przyjmując antykoncepcję hormonalną, nigdy nie doświadczamy tzw. naturalnej miesiączki. Za każdym razem jest to krwawienie wywołane przez odstawienie tabletek na 7 dni. Skoro pojawiły się inne metody kontroli, takie jak testy ciążowe, wystarczą nam 4 okresy w roku, które nie będą ani słabsze, ani mocniejsze niż do tej pory – będą takie, jak dotąd. Zmieni się tylko ich częstotliwość.

Każdy „ideał” ma jednak swoją wadę – od kilku lat kobiety w Polsce dyskutują o pigułce Seasonale, ale niestety wszystko kończy się tylko na marzeniach. Lek nie został jeszcze wpisany do polskiego rejestru leków, więc pomiędzy bajki można włożyć plotki o tym, jakoby możliwe było zamówienie leku w aptece po okazaniu recepty. Jak dotąd lekiem cieszą się mieszkanki Stanów Zjednoczonych, a my możemy mieć jedynie nadzieję, że lek wkrótce dotrze i do naszych aptek.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także