Mieszkanie przyjazne dzieciom

Mieszkanie przyjazne dzieciom

Mieszkanie przyjazne dzieciom
Źródło zdjęć: © Villa
21.10.2008 14:47, aktualizacja: 16.04.2019 10:34

Jak przygotować mieszkanie aby było przyjazne dzieciom? Poznawanie świata to naturalna potrzeba maluchów. Jeżeli tylko na chwilę spuścimy je z oczu, nic ich nie powstrzyma. Zapanują nad domem, poznając jego tajne zakamarki. To istny raj fascynującej przygody i niespotykanych wrażeń w połączeniu z wysiłkiem poznawania tego co nowe.

Dla nas dorosłych wyzwanie stworzenia przestrzeni maksymalnie bezpiecznej. Śmiało możemy odwołać się do własnej intuicji wypływającej z najgłębszych rodzicielskich uczuć, bądź zdać na sprawdzone sposoby producentów, którzy coraz częściej wprowadzają udogodnienia dla najmłodszych.

Silikonowe narożniki na ostre krawędzie mebli, zabezpieczenia kontaktów, stopery na wszelkie szafki i szuflady to standard nowoczesnego i bezpiecznego wnętrza.

Grzanie zimne w dotyku, na zasadzie indukcji elektromagnetycznej z możliwością blokady panelu sterowania, piekarnik z blokadą drzwiczek zaopatrzonych w potrójną szybę zawsze pozostającą zimną to innowacyjne rozwiązania wiodących projektantów sprzętu domowego walczących o wymagającego klienta. Podobnie baterie z termostatem kontrolującym temperaturę strumienia.

Zabezpieczenia schodów to antypoślizgowa wykładzina, ewentualnie antypoślizgowe paski mocowane do podłoża, czy doskonale sprawdzające się w tej roli pręty przytrzymujące wykładzinę między podstopniami. Drobny zabieg mogący uchronić malca przed niekontrolowanym poślizgiem, zresztą skuteczny tak w przypadku schodów jak i podłóg w ogóle.

Wszelkiego rodzaje blokady to ochrona szafek zaopatrzonych w środki chemiczne, lekarstwa, ostre narzędzia, ale i szuflad zabezpieczanych w ten sposób przed wypadnięciem na nóżki robiącego w nich „porządki” szkraba.

Chcąc aspirować do miana przezornego rodzica zabezpieczmy okna blokując ich otwarcie na szerokość 10-12 cm. Warto ponadto zrezygnować z ustawiania pod oknami mebli, które mogą posłużyć jako drabinka do wspinaczki, nie chodzi nam przecież o wychowanie alpinisty za wszelką cenę. W samych oknach niezastąpione są moskitiery, szczególnie przydatne w sezonie letnim.

Wyposażając dom w kominek zadbajmy o specjalną osłonę wkładu kominkowego. Może być wielofunkcyjnym elementem, służąc latem jako np. barierka blokująca wyjście na taras, czy ochrona choinki w okresie świątecznym. Płomienie to niezwykle atrakcyjny widok dla dziecka, siła przyciągania, którą nie sposób przecenić.

Pod lub nad drzwi warto zainstalować kliny gumowe, czy równie łatwo dostępne kauczukowe blokady, jeden z najlepszych sposobów by uchronić malca przed przytrzaśnięciem rączki.

Szyby w drzwiach wymieńmy na tłukące się na drobne, nieostre kawałki lub zabezpieczmy ozdobami z kolorowej folii samoprzylepnej. W przypadku niestabilnych komód przymocujmy je do ściany lub sufitu metalowymi wspornikami.

Zadbajmy, aby konstrukcja balustrady balkonowej była pionowa. Po poziomej dziecko z łatwością może wspiąć się jak po drabinie. Unikajmy roślin, których liście zawierają toksyczne substancje, kłujących kaktusów.

Zrezygnujmy z kwietników gdzie wysoko postawiony kwiatek dziecko może zrzucić na siebie.

Dzieci uwielbiają zabawę kolorowymi wężykami, zastosujmy specjalne osłonki aby przykryć przewody elektryczne i kable. Do zwykłej instalacji warto dodać bezpiecznik różnicowo-prądowy błyskawicznie reagujący na wszelkie nieprawidłowości w instalacji. Interesującym rozwiązaniem są wtyczki zakrywające gniazdka w różnych kształtach, świecące delikatnym światłem, pomysł godny uwagi w przypadku maluchów lękających się ciemności.

Duże lodówki lub zamrażalki wyposażmy w blokadę drzwiczek, co uchroni dziecko przed zatrzaśnięciem się w środku.

Warto instalować piekarniki do zabudowy na wysokości klatki piersiowej dorosłego człowieka, dla nas to wygoda, dla dziecka bezpieczeństwo i ochrona przed poparzeniami.

Czajnik elektryczny stawiajmy możliwie wysoko.

Rozważmy opcję wymiany kurków, w sklepach bywają takie, które można przekręcić jedynie po ich wciśnięciu-eliminuje to możliwość samodzielnego otworzenia gazu.

Zadbajmy o ogród. Zabezpieczmy otwór zbiornika szamba, musi być dokładnie zakryty a klapa stabilnie przymocowana. Drabinki do wspinania ustawiajmy na trawie, tak aby zamortyzować ewentualne uderzenie. Nie pozwalajmy dziecku na zabawę w pobliżu napełnionego wodą zbiornika na deszczówkę.

Zrezygnujmy z sadzenia roślin zawierających trujące substancje.

Obserwujmy bacznie malca i jego nowatorskie pomysły, przygotujmy się, z pewnością nie obejdzie się bez modyfikacji naszych przedsięwzięć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także