Trwa ładowanie...

Mieszkanie przyjazne dzieciom

Jak przygotować mieszkanie aby było przyjazne dzieciom? Poznawanie świata to naturalna potrzeba maluchów. Jeżeli tylko na chwilę spuścimy je z oczu, nic ich nie powstrzyma. Zapanują nad domem, poznając jego tajne zakamarki. To istny raj fascynującej przygody i niespotykanych wrażeń w połączeniu z wysiłkiem poznawania tego co nowe.
Share
Mieszkanie przyjazne dzieciom
Źródło: Villa
d34cnbz

Dla nas dorosłych wyzwanie stworzenia przestrzeni maksymalnie bezpiecznej. Śmiało możemy odwołać się do własnej intuicji wypływającej z najgłębszych rodzicielskich uczuć, bądź zdać na sprawdzone sposoby producentów, którzy coraz częściej wprowadzają udogodnienia dla najmłodszych.

Silikonowe narożniki na ostre krawędzie mebli, zabezpieczenia kontaktów, stopery na wszelkie szafki i szuflady to standard nowoczesnego i bezpiecznego wnętrza.

Grzanie zimne w dotyku, na zasadzie indukcji elektromagnetycznej z możliwością blokady panelu sterowania, piekarnik z blokadą drzwiczek zaopatrzonych w potrójną szybę zawsze pozostającą zimną to innowacyjne rozwiązania wiodących projektantów sprzętu domowego walczących o wymagającego klienta. Podobnie baterie z termostatem kontrolującym temperaturę strumienia.

d34cnbz

Zabezpieczenia schodów to antypoślizgowa wykładzina, ewentualnie antypoślizgowe paski mocowane do podłoża, czy doskonale sprawdzające się w tej roli pręty przytrzymujące wykładzinę między podstopniami. Drobny zabieg mogący uchronić malca przed niekontrolowanym poślizgiem, zresztą skuteczny tak w przypadku schodów jak i podłóg w ogóle.

Wszelkiego rodzaje blokady to ochrona szafek zaopatrzonych w środki chemiczne, lekarstwa, ostre narzędzia, ale i szuflad zabezpieczanych w ten sposób przed wypadnięciem na nóżki robiącego w nich „porządki” szkraba.

Chcąc aspirować do miana przezornego rodzica zabezpieczmy okna blokując ich otwarcie na szerokość 10-12 cm. Warto ponadto zrezygnować z ustawiania pod oknami mebli, które mogą posłużyć jako drabinka do wspinaczki, nie chodzi nam przecież o wychowanie alpinisty za wszelką cenę. W samych oknach niezastąpione są moskitiery, szczególnie przydatne w sezonie letnim.

Wyposażając dom w kominek zadbajmy o specjalną osłonę wkładu kominkowego. Może być wielofunkcyjnym elementem, służąc latem jako np. barierka blokująca wyjście na taras, czy ochrona choinki w okresie świątecznym. Płomienie to niezwykle atrakcyjny widok dla dziecka, siła przyciągania, którą nie sposób przecenić.

d34cnbz

Pod lub nad drzwi warto zainstalować kliny gumowe, czy równie łatwo dostępne kauczukowe blokady, jeden z najlepszych sposobów by uchronić malca przed przytrzaśnięciem rączki.

Szyby w drzwiach wymieńmy na tłukące się na drobne, nieostre kawałki lub zabezpieczmy ozdobami z kolorowej folii samoprzylepnej. W przypadku niestabilnych komód przymocujmy je do ściany lub sufitu metalowymi wspornikami.

Zadbajmy, aby konstrukcja balustrady balkonowej była pionowa. Po poziomej dziecko z łatwością może wspiąć się jak po drabinie. Unikajmy roślin, których liście zawierają toksyczne substancje, kłujących kaktusów.

Zrezygnujmy z kwietników gdzie wysoko postawiony kwiatek dziecko może zrzucić na siebie.

d34cnbz

Dzieci uwielbiają zabawę kolorowymi wężykami, zastosujmy specjalne osłonki aby przykryć przewody elektryczne i kable. Do zwykłej instalacji warto dodać bezpiecznik różnicowo-prądowy błyskawicznie reagujący na wszelkie nieprawidłowości w instalacji. Interesującym rozwiązaniem są wtyczki zakrywające gniazdka w różnych kształtach, świecące delikatnym światłem, pomysł godny uwagi w przypadku maluchów lękających się ciemności.

Duże lodówki lub zamrażalki wyposażmy w blokadę drzwiczek, co uchroni dziecko przed zatrzaśnięciem się w środku.

Warto instalować piekarniki do zabudowy na wysokości klatki piersiowej dorosłego człowieka, dla nas to wygoda, dla dziecka bezpieczeństwo i ochrona przed poparzeniami.

Czajnik elektryczny stawiajmy możliwie wysoko.

d34cnbz

Rozważmy opcję wymiany kurków, w sklepach bywają takie, które można przekręcić jedynie po ich wciśnięciu-eliminuje to możliwość samodzielnego otworzenia gazu.

Zadbajmy o ogród. Zabezpieczmy otwór zbiornika szamba, musi być dokładnie zakryty a klapa stabilnie przymocowana. Drabinki do wspinania ustawiajmy na trawie, tak aby zamortyzować ewentualne uderzenie. Nie pozwalajmy dziecku na zabawę w pobliżu napełnionego wodą zbiornika na deszczówkę.

Zrezygnujmy z sadzenia roślin zawierających trujące substancje.

Obserwujmy bacznie malca i jego nowatorskie pomysły, przygotujmy się, z pewnością nie obejdzie się bez modyfikacji naszych przedsięwzięć.

d34cnbz

Podziel się opinią

Share
d34cnbz
d34cnbz