Mniej kilogramów - lepszy seks!
Umiarkowane zrzucenie na wadze poprawia sprawność seksualną oraz czynność układu moczowego u otyłych mężczyzn z cukrzycą typu 2 - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Sexual Medicine".
Umiarkowane zrzucenie na wadze poprawia sprawność seksualną oraz czynność układu moczowego u otyłych mężczyzn z cukrzycą typu 2 - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Sexual Medicine".
Szacuje się, że zaburzenia erekcji (tj. niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu) dotyczą 189 mln mężczyzn na świecie. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej wynika, że problem ten dotyczy 2,6 mln mężczyzn w Polsce.
W 80 proc. są one spowodowane przyczynami tzw. organicznymi - głównie chorobami dotyczącymi różnych narządów i układów organizmu. Bardzo częstą ich przyczyną są zaburzenia metaboliczne, jak otyłość i powiązana z nią silnie cukrzyca typu 2 oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i inne. Wszystkie te dolegliwości prowadzą do zmian w przepływie krwi w prąciu.
Co ważne, zaburzenia erekcji mogą być jednym z pierwszych widocznych objawów tych schorzeń.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Adelajda prowadzili badania w grupie 31 otyłych mężczyzn cierpiących na cukrzycę typu 2. Przez 8 tygodni panowie byli na jednej z dwóch diet o zmniejszonej kaloryczności (o ok. 600 kilokalorii dziennie).
Okazało się, że zrzucenie 5 proc. masy ciała szybko spowodowało u nich poprawę funkcji seksualnych, w tym problemów z erekcją oraz złagodzenia objawów ze strony dróg moczowych. Te korzystne zmiany utrzymywały się nawet przez 12 miesięcy.
POLECAMY:
"Nasze badania potwierdzają, że wskaźnikiem chorób metabolicznych i kardiologicznych mogą być nie tylko zaburzenia erekcji, ale i objawy ze strony dolnych dróg moczowych" - komentuje prowadzący badania prof. Gary Wittert.
Jego zdaniem, informacja o tym, że złagodzenie tych symptomów można uzyskać dzięki umiarkowanemu zrzuceniu na wadze, zwłaszcza przy pomocy diety o wysokich wartościach odżywczych, jest bardzo optymistyczna.
"Ta ważna praca potwierdza wnioski z wcześniejszych publikacji, że styl życia ma znaczenie dla zdrowia i może pozytywnie wpływać na sprawność seksualną" - napisał w komentarzu do artykułu Irwin Goldstein, redaktor naczelny pisma "Journal of Sexual Medicine".
Jak podkreśla ekspert, w czasach, w których bardzo popularne są doustne leki na zaburzenia erekcji, zrzucenie na wadze może być istotnym niefarmakologicznym sposobem na przywrócenie sprawności seksualnej, poprawę czynności dróg moczowych oraz układu sercowo-naczyniowego.
Do innych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się też zabiegi chirurgiczne w obrębie gruczołu krokowego, zaburzenia hormonalne, choroby nerek, schorzenia neurologiczne (jak przebyty udar mózgu czy uraz rdzenia kręgowego), uszkodzenie ciał jamistych prącia. Mogą być również ubocznym skutkiem stosowania leków, np. na nadciśnienie, przeciw depresji, uspokajających albo nałogów: palenia tytotniu, nadużywania alkoholu, narkotyków. W około jednej piątej przypadków mają one podłoże psychiczne.
(PAP/ma)