Blisko ludziMocne słowa proboszcza. "Komunia św. to nie McDonald"

Mocne słowa proboszcza. "Komunia św. to nie McDonald"

Od 17 października obowiązują nowe obostrzenia w kościołach
Od 17 października obowiązują nowe obostrzenia w kościołach
Źródło zdjęć: © 123RF
Aleksandra Sokołowska

20.10.2020 10:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa dyskusja duchownych, jak powinniśmy przyjmować komunię świętą podczas pandemii koronawirusa. Niemałe zamieszanie wywołały słowa ks. Krzysztofa Rzeźnicza, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Koszęcinie. "Komunia św. to nie McDonald, żeby ktoś brał Ją na wynos i spożywał w ławce" – nietypowe porównanie można było przeczytać na stronie internetowej parafii. Tym samym ksiądz zalecał przyjmowanie komunii do ust.

Jak przyjmować komunię świętą podczas pandemii koronawirusa? Ten temat dzieli wiernych i duchownych. Zdziwić może też śmiałe porównanie proboszcza parafii Świętej Trójcy w Koszęcinie na Śląsku. "Jeżeli chodzi o Komunię św., w dalszym ciągu proszę o przyjmowanie jej do ust, co jest bardziej higieniczne i bezpieczne, a przede wszystkim nie grozi profanacją żadnej cząstki Najświętszego Sakramentu. Osoby, które będą przyjmować Komunię św. na rękę, proszę o zachowanie czystości dłoni i spożycie Hostii przy balaskach. Komunia św. to nie McDonald, żeby ktoś brał Ją na wynos i spożywał w ławce. Taka sytuacja jest nie do przyjęcia" – można było przeczytać na stronie parafii. Po tym, jak "Fakt" opublikował zalecenia księdza, te zniknęły ze strony internetowej parafii. Obecnie ich tam nie znajdziemy.

Ksiądz do wiernych: Nie dajcie się jeszcze bardziej zastraszyć

Proboszcz dodał też, że "dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. obowiązywała cały czas i nie dziwi się, że została podtrzymana. Proszę jednak zauważyć, że zawsze od decyzji człowieka zależy jego uczestnictwo w Przenajświętszej Ofierze. Proszę też pamiętać, że nawet przy najbardziej pobożnych wirusach [jak ten obecny], każdy z nas zda sprawę z tego, jak potraktował Ofiarę Pana Jezusa. Odpowiemy nie przed proboszczem, ale przed Bogiem".

I poinformował, że wierni będą modlić się za ustanie pandemii strachu. - Dla własnego zdrowia psychicznego proponuję nie zajmować się statystykami zakażeń i śmiertelności z powodu wirusa. Nie dajcie się jeszcze bardziej zastraszyć – podsumował ksiądz.

Nowe obostrzenia w kościołach

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w ubiegłym tygodniu nowe obostrzenia. Zmiany dotyczą także kościołów. Ograniczania obowiązują od 17 października. W strefie żółtej podczas uroczystości kultu religijnego w kościele będzie mogła przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. Z kolei w strefie czerwonej liczba osób, które będą mogły jednocześnie przebywać na liturgii, wyniesie maksymalnie 1 na 7 mkw powierzchni kościoła.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (363)
Zobacz także