ModaSzlafrok – po kąpieli, na chłodne poranki i romantyczne wieczory

Szlafrok – po kąpieli, na chłodne poranki i romantyczne wieczory

Która z nas nie marzy o tym, by po powrocie do domu ściągnąć niewygodne ubrania i otulić się czymś miękkim? Między innymi dlatego nosimy szlafroki. Jaki fason będzie dobry na romantyczny wieczór, a jaki do spa albo na chłodną jesień?

Szlafrok – po kąpieli, na chłodne poranki i romantyczne wieczory
Źródło zdjęć: © iStock.com | Tinatin1
Sylwia Ścibak

Standardowe szlafroki na chłodne dni

Niektóre szlafroki ocieplają w chłodne poranki i pozwalają rozluźnić się po kąpieli, inne są tak delikatne, że zakrywają jedynie bieliznę i służą jako ozdoba. Wybór szlafroka zależy więc nie tylko od potrzeb, ale też i od pory roku. Powoli zbliża się jesień, więc jeśli teraz poszukujesz modelu dla siebie, zwróć uwagę na grube modele. Grube – czyli jakie?

Najlepszym rozwiązaniem będzie szlafrok z głębokim kapturem oraz kieszeniami po bokach, zawiązywany w talii grubym paskiem, uszyty z weluru, frotte lub pluszu. Te tkaniny są bardzo puszyste i miękkie w dotyku, a ich struktura pozwala zachować ciepło nawet w najmroźniejsze dni. Jeśli szlafrok będzie wysokiej jakości, zachowa wspaniały wygląd nawet po wielu praniach. Kobiety z problemami skórnymi mogą wybrać modele hipoalergiczne lub antybakteryjne.

Ciepły, ale nie za gruby szlafrok przyda się nie tylko w domu po kąpieli czy po trudnym dniu w pracy. Będzie również odpowiedni na wizytę w szpitalu, a także podczas relaksującego weekendu w spa. W tym drugim przypadku zwykle wybiera się modele o tzw. splocie waflowym, który jest lekki, wygodny i chłonny.

Alternatywą dla szlafroka jest podomka, zwykle zapinana na zamek albo guziki, która jest równie wygodna i miła w dotyku. Można wybrać model z krótkim albo długim rękawem.

Obraz
© iStock.com | AmeliaFox

Szlafroki ozdobne

W grupie szlafroków ozdobnych znajdziemy zwiewne, niekiedy bardzo delikatne egzemplarze o różnych długościach, które nie służą utrzymaniu ciepła, ale stanowią niejako część eleganckiej bielizny, zakładanej np. na romantyczne wieczory. Zwykle nazywa się je peniuarami. Początkowo peniuar był odmianą stroju domowego noszonego we Francji w XVIII wieku, który imitował długą suknię i charakteryzował się lekkością, elegancją oraz zwiewnością. Zakładany był zwykle do zabiegów pielęgnacyjnych, skąd pochodzi jego nazwa (z francuskiego "peigner" oznacza "czesać").

Szlafroki ozdobne szyje się z jedwabiu, satyny lub koronki. Idealnie nadają się na letnie wieczory i poranki, ponieważ są cienkie i pozwalają w gustowny sposób zakryć ciało. Peniuary zachwycają zdobieniami oraz kolorami. Mogą mieć koronkowe wstawki, kwieciste wzory i falbany.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)