Wraz z końcem roku przyszedł czas na podsumowania. Kto zatrząsł modową branżą w 2016 roku? Kto powrócił, a kto zadebiutował w nowej roli?
To zdecydowanie był rok wielkich rozstań i gorących debiutów. Nietrudno jest pogubić się w nazwiskach, które znalazły się na tegorocznej "liście modowych roszad".
Na początku kwietnia, po czterech latach pracy na stanowisku dyrektora kreatywnego marki Saint Laurent, mury francuskiego domu mody opuścił projektant Hedi Slimane. Jego miejsce zastąpił Anthony Vaccarello, który oficjalnie zadebiutował w nowej roli na Paryskim Tygodniu Mody, prezentując swoje propozycje na wiosenno-letni sezon 2017. Niestety, jego pomysły ani nie były rewolucją w estetyce marki, ani nawet ciekawą reinterpretacją jej stylu. Czy będzie to owocna współpraca? To raczej da się ocenić po drugiej kolekcji.
Swoim debiutanckim sezonem dla Diora nie zachwyciła również Maria Grazia Chiuri, niegdyś pracująca pod szyldem domu mody Valentino, a obecnie pierwsza kobieta, która pojawiła się na stanowisku dyrektor kreatywnej francuskiej marki.
Miejsce Albera Elbaza w Lanvin zastąpiła z kolei Bouchra Jarrar. Czy Francuzka poradzi sobie w nowej roli, która przez 14 lat należała do jednego z najbardziej cenionych projektantów? Tego jeszcze nie możemy powiedzieć po jej debiucie na Paryskim Tygodniu Mody.
W 2016 roku zmiany dotknęły również takie marki jak Oscar de la Renta (Petera Coppinga zastąpił duet Fernando Garcia i Laura Kim), Roberto Cavalli (włoski dom mody opuścił Peter Dundas), Diane von Furstenberg (szeregi znanej marki zasilił Jonathan Saunders) oraz Marni (Consuelo Castiglioni zastąpił Francesco Risso).
Jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów jest premierowy sezon byłego dyrektora kreatywnego domu mody Dior, Rafa Simonsa, który kilka miesięcy temu został ogłoszony nowym projektantem marki Calvin Klein. O tym ,co zaprezentuje pod szyldem marki, dowiemy się przy okazji pokazów jesienno-zimowych kolekcji 2017/18.
Demna Gvasalia na piedestale
Rozstań i debiutów było wiele, ale na pierwszym planie znalazł się tylko jeden bohater. Rok 2016 zdecydowanie należał do gruzińskiego projektanta Demny Gavasalii, obecnego dyrektora kreatywnego marki Balenciaga i założyciela paryskiego kolektywu Vetements.
Na gali British Fashion Awards został wyróżniony tytułem najlepszego projektanta ready-to-wear za kolekcje dla Balenciagi, jak również zwyciężył w kategorii „International Urban Luxury Brand”, którą doceniono Vetements.
Prestiżowy portal „Bussiness of Fashion” przyznał Gruzinowi tytuł „Człowieka Roku 2016”.
O Gvasalii mówi się jako o człowieku, który przewrócił modę do góry nogami i wyznaczył nowy kierunek jej rozwoju. Mariaż haute couture i streetwearu oraz estetyka „złego gustu” to cechy, które stały się rozpoznawalne dla stylu jego marki.
Kostiumy ze spandeksu, zdobione gotyckimi napisami bluzy z kapturem, kurtki z przeskalowanymi rękawami, patchworkowe dżinsy z nierównymi nogawkami oraz T-shirty z logo firmy przewozowej DHL (entuzjastom twórczości Gvasalii nie przeszkadzała nawet cena 195 funtów za zwyczajną żółtą koszulkę, bo ubrania rozeszły się w mgnieniu oka) to tylko część pomysłów, które opanowały ulice na całym świecie.
"Zobacz i kup"
Na rynku mody coraz większą popularnością cieszy się nowy model sprzedażowy „see now, buy now” („zobacz teraz, kup teraz”), dający możliwość zakupu kolekcji tuż po jej premierowej odsłonie na wybiegu. Tego rodzaju rewolucje weszły w życie podczas ostatnich tygodni mody. Tym samym, obok tradycyjnego sposobu prezentowania kolekcji wiosennych w trakcie jesieni, niektóre marki zdecydowały się na pokazy aktualnie panującego sezonu. Wśród nich znalazły się już m.in. Burberry, Michael Kors czy Ralph Lauren.
Idea „fast fashion” stała się modna. Pojawia się jedynie pytanie, czy taką modę można jeszcze łączyć z pojęciami luksusu i ekskluzywności, do których przyzwyczaili się klienci.
Powrót Macieja Zienia
Po rocznej przerwie, owianej medialnym skandalem, do gry powrócił Maciej Zień. Czy polskiej branży brakowało jego obecności? Najwidoczniej tak. Pokaz kolekcji "Sweet Dreams", który miał miejsce we wrześniu, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem gości. Nie brakowało owacji na stojąco.
Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu.
Modowe premiery na polskim rynku
Na polskim rynku zadebiutowało kilka nowych marek, które dotychczas nie miały swoich stacjonarnych sklepów. Długo oczekiwana premiera to z pewnością pojawienie się &Other Stories, młodszej siostry szwedzkiej sieciówki H&M.
Polski debiut ma za sobą kolejna znana marka – Uterqüe, najmłodsze dziecko hiszpańskiej grupy Inditex.
W przyszłym roku zapowiadają się również pożegnania. Swoją działalność, po niespełna roku od premiery, kończy Tallinder, należąca do grupy marek polskiego giganta odzieżowego LPP. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się również, że polski rynek opuszcza brytyjska sieciówka Marks & Spencer.
Paryski pokaz Victoria's Secret
Jedni z niecierpliwością oczekują widowiskowych pokazów Victoria’s Secret, inni uważają je za jedne z najbardziej kiczowatych wydarzeń w świecie mody. Tego rodzaju opinie zdecydowanie dzielą ludzi, jednak co do jednego muszą być zgodni – premierowe odsłony kolekcji słynnej bieliźnianej marki zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W tym roku wydarzenie po raz pierwszy przeniosło się do Paryża, a na wybiegu zobaczyliśmy jak zwykle najgorętsze nazwiska modelingu, takie jak Alessandra Ambrosio, Adriana Lima, Irina Shayk, siostry Hadid czy Kendall Jenner.
Jak zwykle, na pokazie nie zabrakło gwiazd muzyki. Tym razem, na wybiegu Victoria’s Secret zobaczyliśmy takich artystów jak Lady Gaga, Bruno Mars i The Weeknd.
Pożegnania
W tym roku odeszło wiele ważnych postaci, których twórczość bez wątpienia miała niepodważalny wpływ na modę. 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po premierze długo oczekiwanego albumu „Blackstar”, zmarł David Bowie - jeden z najważniejszych i najbardziej utalentowanych muzyków, który od dekad inspirował kolejne pokolenia artystów i projektantów mody.
21 kwietnia pożegnaliśmy Prince'a, który, podobnie jak David Bowie, przyczynił się do rewolucji nie tylko na muzycznej scenie, ale również w męskiej modzie.
26 czerwca, w wieku 87 lat, odszedł legendarny fotograf mody ulicznej – Bill Cunningham, a dwa miesiące później – 25 sierpnia, po długiej walce z chorobą Parkinsona, świat opuściała słynna projektantka mody – Sonia Rykiel.
W tym roku, 12 lutego, pożegnaliśmy również wybitną postać z polskiej modowej sceny – projektantkę mody i scenografkę, Xymenę Zaniewską.
22 grudnia odeszła Franca Sozzani, redaktor naczelna włoskiej edycji "Vogue Italia", a trzy dni później, 25 grudnia, światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci George'a Michaela, kolejnej ikony muzycznej sceny.