Modowe podsumowanie 2016
Modowe roszady
To zdecydowanie był rok wielkich rozstań i gorących debiutów. Nietrudno jest pogubić się w nazwiskach, które znalazły się na tegorocznej "liście modowych roszad".
Na początku kwietnia, po czterech latach pracy na stanowisku dyrektora kreatywnego marki Saint Laurent, mury francuskiego domu mody opuścił projektant Hedi Slimane. Jego miejsce zastąpił Anthony Vaccarello, który oficjalnie zadebiutował w nowej roli na Paryskim Tygodniu Mody, prezentując swoje propozycje na wiosenno-letni sezon 2017. Niestety, jego pomysły ani nie były rewolucją w estetyce marki, ani nawet ciekawą reinterpretacją jej stylu. Czy będzie to owocna współpraca? To raczej da się ocenić po drugiej kolekcji.
Swoim debiutanckim sezonem dla Diora nie zachwyciła również Maria Grazia Chiuri, niegdyś pracująca pod szyldem domu mody Valentino, a obecnie pierwsza kobieta, która pojawiła się na stanowisku dyrektor kreatywnej francuskiej marki.
Miejsce Albera Elbaza w Lanvin zastąpiła z kolei Bouchra Jarrar. Czy Francuzka poradzi sobie w nowej roli, która przez 14 lat należała do jednego z najbardziej cenionych projektantów? Tego jeszcze nie możemy powiedzieć po jej debiucie na Paryskim Tygodniu Mody.
W 2016 roku zmiany dotknęły również takie marki jak Oscar de la Renta (Petera Coppinga zastąpił duet Fernando Garcia i Laura Kim), Roberto Cavalli (włoski dom mody opuścił Peter Dundas), Diane von Furstenberg (szeregi znanej marki zasilił Jonathan Saunders) oraz Marni (Consuelo Castiglioni zastąpił Francesco Risso).
Jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów jest premierowy sezon byłego dyrektora kreatywnego domu mody Dior, Rafa Simonsa, który kilka miesięcy temu został ogłoszony nowym projektantem marki Calvin Klein. O tym ,co zaprezentuje pod szyldem marki, dowiemy się przy okazji pokazów jesienno-zimowych kolekcji 2017/18.