Może czekać na ciebie spora suma. ZUS ci o tym nie przypomni

Wiele osób zapomina o tym po śmierci bliskiego. Warto jednak sprawdzić, czy otrzymamy dodatkowe pieniądze
Wiele osób zapomina o tym po śmierci bliskiego. Warto jednak sprawdzić, czy otrzymamy dodatkowe pieniądze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

06.02.2023 21:23, aktual.: 07.02.2023 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenie, a rodzina musi się skupić na wielu formalnościach. W tym czasie warto sprawdzić, czy zmarły miał oszczędności na subkoncie ZUS, których część można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Organizacja pogrzebu i wszystkie formalności, które trzeba załatwić po śmierci bliskiej osoby sprawiają, że o wielu sprawach można zapomnieć. Są jednak pewne kwestie, które warto sprawdzić. Jedną z nich jest subkonto ZUS i znajdujące się na nim możliwe środki, jakie zmarły gromadził, np. będąc członkiem otwartego funduszu emerytalnego, potocznie zwanego OFE.

Te środki są dziedziczone. ZUS jednak o tym nie przypomni

Okazuje się, że pewne środki są dziedziczone. Niewiele osób ma tego świadomość, a ZUS sam z siebie o takiej możliwości nie przypomni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyjaśnia w rozmowie z Businness Insider doradca prawny Mariusz Sowiński - chodzi o oszczędności zgromadzone w II filarze i w OFE. Te z I filaru przechodzą na świadczenia innych emerytów.

"Dziś każdy ma w ZUS swoje indywidualne konto, w ramach którego prowadzone jest subkonto dla tych, którzy przystąpili do OFE, jak i tych, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpili do OFE" - tłumaczy.

"- Środki zgromadzone w OFE są dzielone na dwie części: pierwsza przysługuje małżonkowi, a druga — osobom wskazanym przez zmarłego członka funduszu, a jeśli nie zostały one wskazane, środki te należą się spadkobiercom" - wyjaśniał ekspert. Połowa środków zostanie przelana po złożeniu wniosku na konto w OFE małżonka, jeśli takiego nie posiada - zostanie założone.

Pozostała część środków, także na wniosek, przekazywana jest uposażonym przez zmarłego osobom (także współmałżonkom) lub, jeśli ich nie wskazano, wchodzą w skład spadku.

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Aby sprawdzić, czy zmarły członek rodziny miał oszczędności zgromadzone na wspomnianym subkoncie, należy zwrócić się o taką informację do ZUS-u, a następnie do konkretnego towarzystwa zarządzającego OFE.

Następnie konieczne są wnioski, do których trzeba dołączyć kilka dokumentów. Jak opisuje na łamach Business Insider ekspert, do pierwszego wniosku, oprócz aktu zgonu i aktu małżeństwa, należy dołączyć oświadczenie, że do śmierci osoby będącej członkiem OFE nie zaszły zmiany stosunków majątkowych.

Aby otrzymać pozostałe środki, do wniosku także należy dołączyć akt zgonu oraz - jak tłumaczy radca Mariusz Sowiński - prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Cytowany przez Business Insider ekspert podkreśla także, że od tej kwoty pobiera się podatek w wysokości 19 proc., a wypłaty transferowe są wolne od podatku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także