FitnessMożna zajść w ciążę wkrótce po poronieniu

Można zajść w ciążę wkrótce po poronieniu

Można zajść w ciążę wkrótce po poronieniu
Źródło zdjęć: © sxc.hu
03.08.2010 11:00, aktualizacja: 09.08.2010 12:23

Kobiety, u których doszło do poronienia nie muszą długo czekać, jeśli chcą ponownie próbować zajść w ciążę - informuje "British Medical Journal".

Co piąta ciąża kończy się poronieniem, a jego ryzyko rośnie z wiekiem. Jak wykazała dotycząca lat 1981-2000 analiza naukowców z University of Aberdeen, obejmująca 30 000 kobiet, poczęcie w ciągu sześciu miesięcy od poronienia daje największe szanse na powodzenie, rzadziej też potrzebne jest cesarskie cięcie.

Kobiety, u których doszło do poronienia nie muszą długo czekać, jeśli chcą ponownie próbować zajść w ciążę - informuje "British Medical Journal". Co piąta ciąża kończy się poronieniem, a jego ryzyko rośnie z wiekiem. Jak wykazała dotycząca lat 1981-2000 analiza naukowców z University of Aberdeen, obejmująca 30 000 kobiet, poczęcie w ciągu sześciu miesięcy od poronienia daje największe szanse na powodzenie, rzadziej też potrzebne jest cesarskie cięcie.

Dłuższa przerwa - od sześciu miesięcy do roku - zwiększa ryzyko kolejnego poronienia czy ciąży pozamacicznej, wcześniactwa i niskiej wagi urodzeniowej.

Tymczasem zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety powinny odczekać co najmniej sześć miesięcy, zanim znowu zaczną się starać o dziecko. Zdaniem kierującej badaniami dr Sohinee Bhattacharyi, im starsza jest kobieta, tym bardziej takie czekanie zmniejsza jej szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Jedynym wyjątkiem są komplikacje takie jak przebyta infekcja - wówczas rzeczywiście trzeba odczekać dłużej.(PAP)

Źródło artykułu:PAP