FitnessMydlnica lekarska dla zdrowia i urody

Mydlnica lekarska dla zdrowia i urody

Mydlnica lekarska dla zdrowia i urody
Źródło zdjęć: © 123RF

Rośnie nad brzegami rzek i na łąkach. Jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej. Pomaga na wypadanie włosów, reumatyzm i suchy kaszel. Mydlnica lekarska to roślina o niezwykłym działaniu, które warto poznać.

Rośnie nad brzegami rzek i na łąkach. Jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej. Pomaga na wypadanie włosów, reumatyzm i suchy kaszel. Mydlnica lekarska to roślina o niezwykłym działaniu, które warto poznać.

Korzeń w trakcie gotowania zaczyna się pienić, stąd wzięła się nazwa mydlnica. Jej cenne właściwości znane były już w czasach starożytnych. Wówczas pasterze używali jej do oczyszczania runa owczego z tłuszczu. Korzeń rośliny zawiera ok. 5 proc. saponin, które odpowiadają za wytwarzanie piany.

W składzie mydlnicy znajdziemy także glikozydy, węglowodany i sole mineralne. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się kłącze wraz z korzeniami. Zanim wynaleziono mydło, zastępowała je właśnie mydlnica. Ze względu na działanie oczyszczające stosowano ją do czyszczenia nawet najbardziej delikatnych tkanin.

1 / 7

Zapobiega wypadaniu włosów

Obraz
© 123RF

W przemyśle kosmetycznym często wykorzystuje się tę roślinę jako składnik preparatów do pielęgnacji włosów - szamponów, balsamów i odżywek. Mydlnica lekarska wzmacnia i odżywia włosy, a nawet zapobiega ich wypadaniu.

Pomaga też pozbyć się łupieżu. Nie powoduje alergii. Warto używać preparatów z dodatkiem tej rośliny, by wzmocnić włosy, które ucierpiały na skutek farbowania, trwałej ondulacji i zabiegów stylizacyjnych z użyciem urządzeń elektrycznych, m.in. prostownic czy lokówek.

2 / 7

Oczyszcza włosy

Obraz
© 123RF

Szampony na bazie mydlnicy zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. By przygotować domowy preparat, należy zalać 2 łyżki korzenia 1 szklanką gorącej wody, gotować przez około 10 minut i odstawić do wystygnięcia.

Nie warto się zrażać wodnistą konsystencją własnoręcznie przygotowanego szamponu - podczas mycia będzie się dobrze pienił i idealnie oczyści włosy.

3 / 7

Naturalny lek na problemy dermatologiczne

Obraz
© 123RF

Mydlnica sprawdzi się też w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Poleca się ją jako skuteczny środek na łojotokowe zapalenie skóry. Jest też niezastąpiona przy łagodzeniu ran powstałych po oparzeniu, czyraków, łuszczycy, opryszczki i egzemy.

Domowy sposób na łagodzenie tego typu problemów polega na stosowaniu okładów z odwaru z mydlnicy lekarskiej. Jedną łyżkę korzenia zalewamy jedną szklanką gorącej wody, gotujemy przez dziesięć minut i odstawiamy na około kwadrans.

4 / 7

Idealna do pielęgnacji cery trądzikowej

Obraz
© 123RF

Naturalny kosmetyk pomaga pielęgnować trudną cerę trądzikową, ponieważ oczyszcza twarz, jednocześnie nie powodując przesuszenia i łuszczenia.

Reguluje wydzielanie sebum, zapobiega zatykaniu porów skóry, przez co nie dopuszcza do powstawania zaskórników. Ma także działanie bakteriobójcze. Ponieważ ziele jest bardzo delikatne, nie podrażni skóry skłonnej do alergii.

5 / 7

Jak przygotować napar?

Obraz
© 123RF

Tonik z dodatkiem mydlnicy odświeża cerę i ściąga pory. Ze względu na właściwości nawilżające i kojące, warto używać tej rośliny także do pielęgnacji skóry suchej. Przy problemach z cerą należy przemywać twarz wacikiem nasączonym w naparze z mydlnicy.

Napar jest bardzo prosty w przygotowaniu - jedną łyżkę korzenia zalewamy szklanką gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia na 20 minut.

6 / 7

Nalewka z mydlnicy najlepsza na kaszel

Obraz
© 123RF

Odwar i nalewka z mydlnicy mają bardzo dobre działanie wykrztuśne. Skutecznie oczyszczają górne drogi oddechowe.
Zwiększają wydzielanie śluzu i pomagają usunąć flegmę, która zalega w oskrzelach, dlatego polecane są na suchy kaszel, przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, krtani lub płuc.

Ponadto mają działanie żółciopędne, dlatego dobrze wpływają na trzustkę i żołądek.

7 / 7

Oczyszcza organizm z toksyn

Obraz
© 123RF

Jednak nie można stosować mydlnicy w zbyt dużych dawkach, gdyż podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co może powodować nudności i wymioty.

Preparaty na bazie tej rośliny często stosowane są w leczeniu kamicy żółciowej i moczowej. Mydlnica pomaga też oczyścić organizm z toksyn, ponieważ zwiększa wydzielanie potu i moczu.
Korzeń mydlnicy lekarskiej można kupić w sklepach zielarskich i aptekach.

łupieżopryszczkaprzeziębienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)