Myjesz go codziennie? Jeśli nie, grozi ci zakażenie

Dane pojawiające się w sieci mogą przerazić. Wedle niektórych badań w tym miejscu może znajdować aż 1,6 tys. odmian bakterii. Przy następnej kąpieli warto mieć to na uwadze.

Odpowiednia higiena pępka jest bardzo istotna
Odpowiednia higiena pępka jest bardzo istotna
Źródło zdjęć: © Getty Images | Peter Dazeley

Lekarze podkreślają, że to konkretne miejsce powinno być poddawane regularnemu myciu. Zaniedbanie tej części ciała może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dodatkowo samo mycie w tym przypadku nie wystarcza. Co polecają i przed czym ostrzegają eksperci?

Zapominasz o umyciu tego miejsca? Popełniasz błąd

Posiada go każdy człowiek. Jest swego rodzaju blizną, która powstaje w wyniku odcięcia pępowiny, która łączy matkę i dziecko. Lekarze nawołują, aby pamiętać, że wymaga codziennej pielęgnacji. Pępek, bo oczywiście o nim mowa, jest bardzo często pomijany przy higienicznych zabiegach, co może nam przynieść dużo kłopotów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak często powinniśmy brać prysznic?

Odpowiednie zadbanie o pępek ważne jest już od chwili narodzin. Nieprawidłowa higiena może mieć poważne konsekwencje. Wśród najczęstszych schorzeń wynikających z zaniedbania tego miejsca, lekarze wymieniają zapalenie oraz ziarniaka pępka.

Pierwsza z wymienionych przypadłości powstaje zwykle w wyniku zakażenia bakteriami, a najczęściej w wyniku gronkowca. Co nas powinno zaniepokoić? Zaczerwienienie wokół pępka, a w ostrym przebiegu pojawienie się gęstej ropnej wydzieliny o brzydkim zapachu to najczęstsze objawy tej choroby.

Czym objawia się ziarniak? Na wstępie warto podkreślić, że dotyczy on niemowląt w czasie gojenia się pępka. Objawia się otwartą raną, która łatwo łapie zakażenia. To właśnie z tego powodu niesamowicie ważna jest prawidłowa higiena już od samych narodzin.

Prawidłowa higiena pępka

Medycy zauważają, że to właśnie w przypadku niemowląt pielęgnacja pępka jest szczególnie istotna. Pępek należy dokładnie myć i to codziennie, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Eksperci zalecają do tego stosowanie bardzo delikatnych, najlepiej o naturalnym składzie, a także antybakteryjnych żeli czy mydeł. Przy pielęgnacji pomogą nam patyczki do uszu, które dokładnie i delikatnie wyczyszczą to miejsce. Nie zapomnijmy też dokładnie osuszyć pępka miękkim ręcznikiem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (76)