Czy można myć samochód przed domem? Zapłacisz nawet kilkaset złotych

Czy można myć samochód przed domem? Zapłacisz nawet kilkaset złotych

Myjesz samochód przed domem? Możesz skończyć z mandatem / zdjęcie poglądowe
Myjesz samochód przed domem? Możesz skończyć z mandatem / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Getty Images | mbtphotos
06.03.2024 21:10, aktualizacja: 06.03.2024 21:47

Każdy kierowca wie, jak ważne jest regularne dbanie o samochód. Warto jednak pamiętać przy tym o pewnych zasadach, które dotyczą chociażby jego mycia. Dlaczego? Inaczej możemy skończyć z niechcianym mandatem.

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Wśród nich są m.in. mycie, jak i regularne przeglądy samochodu, które mają wpływ nie tylko na jego dobre funkcjonowanie, ale również uniknięcie kar finansowych. Te mogą pojawić się jednak także w przypadku mycia samochodu na posesji. Niewielu kierowców o tym wie.

Nie myj samochodu przed domem

Czy każdy właściciel samochodu może myć go przed domem? Okazuje się, że nie. W przypadku mycia auta na własnej posesji nie możemy wybronić się argumentem, że "robimy to na swoim terenie". Tu obowiązują nas konkretne przepisy, które są zależne od regulaminu utrzymania czystości i porządku, który jest tworzony indywidualnie dla każdej gminy. Jego poszczególne punkty znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kara za złamanie przepisów

Głównym problemem związanym z myciem samochodu przed domem lub na podjeździe jest używanie środków chemicznych. W obiektach, takich jak myjnie samochodowe, środki te są odprowadzane. Na podjeździe lub terenie przed domem jest to niemożliwe. Zanieczyszczenia spływają więc do gleby i mogą zanieczyścić nawet wody gruntowe. To wywołuje natomiast zagrożenie nie tylko dla zwierząt czy roślin, ale również dla ludzi.

Z tego też względu, jeżeli któryś z sąsiadów zgłosi policji, że myjemy samochód na posesji, może to skończyć się niespodziewaną wizytą funkcjonariuszy i wlepieniem mandatu. Za mycie samochodu na podjeździe, a w konsekwencji - łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska, możemy otrzymać karę grzywny w wysokości 500 zł.

Czy jest to tego warte? Na to pytanie już musimy sobie odpowiedzieć sami. Prawdą jest jednak, że mycie samochodu w myjni jest znacznie szybsze oraz tańsze. Według statystyk, dziesięć minut mycia auta pod domem równa się zużyciu aż 320 litrów wody.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta