Uwaga na zmianę prawa. Kara to nawet kilkanaście tys.

Masz działkę? O tym lepiej pamiętaj
Masz działkę? O tym lepiej pamiętaj
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.02.2024 14:49, aktual.: 24.02.2024 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy jesteś pewien, że możesz bez przeszkód wyciąć drzewo na swojej działce? W ostatnich latach prawo w tej kwestii uległo wielu zmianom, a nieznajomość przepisów może przynieść nieprzyjemne konsekwencje w postaci kar finansowych.

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, wycinka drzew, nawet na terenie własnej nieruchomości, wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. W 2016 roku doszło do istotnej zmiany w tym zakresie, kiedy to wprowadzono nowelizację ustawy, popularnie zwaną "lex Szyszko".

Według tych przepisów uzyskaliśmy możliwość wycinki dowolnej liczby drzew na prywatnej posesji bez konieczności uzyskania pozwolenia. Jednak po masowym karczowaniu, które nastąpiło w wyniku tej zmiany, postanowiono przywrócić poprzednie regulacje. To informacja, którą każdy właściciel działki powinien sobie przyswoić.

Chcesz wyciąć drzewo? Zgłoś się do odpowiedniego urzędu

Jak wyglądała sytuacja w 2023 roku? Kiedy powinniśmy zgłosić chęć wycinki drzewa? W świetle obecnie obowiązującego prawa jest ona dozwolona, jeżeli obwód drzewa nie przekracza określonych norm. Jakie to są wartości?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje "Gazeta Prawna", kiedy planujemy usunąć drzewo, musimy zgłosić to do odpowiedniego urzędu, jeżeli obwód pnia na wysokości pięciu cm od ziemi przekracza:

  • 80 cm, w przypadku klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, wierzby lub topoli; 65 cm,
  • jeżeli chodzi o robinie akacjową, platan klonolistny lub kasztanowiec zwyczajny;
  • 50 cm dla każdego innego gatunku.

Po złożeniu odpowiedniego wniosku musimy poczekać na decyzję gminy, która na rozpatrzenie naszej prośby ma 14 dni.

Nie zgłosisz wycinki? Licz się z poważnymi konsekwencjami

Co się stanie, jeżeli nie zgłosimy chęci wycinki i po prostu wytniemy drzewo? W takim przypadku czeka nas kara finansowa. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów jest w tej kwestii jednoznaczne. Opłaty za legalną wycinkę są naliczane według obowiązującej stawki w złotówkach za jeden centymetr obwodu pnia drzewa, mierzonego na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew.

Jednak to nie koniec przykrych konsekwencji. Za nielegalną wycinkę stawka ta jest podwajana. Opłaty mogą być jeszcze wyższe, jeżeli dojdzie do wycinki na terenie chronionym. Na karę wpływa również typ uszkodzenia drzewa - te nieodwracalne są oczywiście karane surowiej. Mandaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (337)