Na Śląsku dodają do mielonych. Wychodzą obłędne

Kotlety mielone to jedno z najpopularniejszych polskich dań. Każdy z nas przygotowuje je na swój własny sposób. Wypróbuj przepis na kotlety mielone po śląsku, a już nigdy nie przygotujesz ich w inny sposób.

Mielone będą jeszcze lepsze
Mielone będą jeszcze lepsze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 10:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mięso wołowe albo wieprzowe, jajko, cebula, przyprawy i bułka tarta. To składniki, z których składają się klasyczne kotlety mielone. Na Śląsku do kotletów mielonych dodaje się trzy magiczne składniki, które kompletnie zmieniają smak potrawy. Poznaj przepis na genialne kotlety mielone. Już nigdy nie przygotujesz ich inaczej.

Wołowe czy wieprzowe — które mięso będzie lepsze?

W niektórych domach do przygotowania kotletów mielonych używa się wyłącznie mięsa wieprzowego. Mięso wieprzowe jest dość tłuste, dzięki czemu kotlety mielone wychodzą soczyste. Z kolei mięso wołowe jest chude i twarde, dlatego też wykorzystuje się je do przygotowywania burgerów. Idealnym rozwiązaniem jest użycia mięsa wołowo-wieprzowego w proporcji 1:1. Dzięki temu kotlety wyjdą soczyste, zbite i jednocześnie, nie będą zbyt tłuste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodaj do kotletów mielonych. Lepszych nie jadłaś

Na Śląsku do kotletów mielonych, dodaje się dodatkowe składniki, które kompletnie zmieniają smak potrawy. Chodzi o natkę pietruszki, gałkę muszkatołową i... twaróg. Dodatek twarogu sprawi, że kotlety będą bardziej zbite i jednocześnie soczyste w środku. Z kolei natka pietruszki nada im lekkiego, świeżego smaku, a gałka muszkatołowa doda daniu nieco ostrości. Przepis jest bardzo prosty — do 500 gramów mięsa dodaj kostkę twarogu, dwa jajka, łyżkę gałki muszkatołowej, cebulę (świeżą albo podsmażoną), a także sól i pieprz do smaku.

Tak przygotowaną masę uformuj na kształt kotletów mielonych, a następnie obtocz je w bułce tartej. Smaż na dobrze rozgrzanym oleju, na średnim ogniu. Jeśli chcesz, żeby kotlety były możliwie jak najbardziej soczyste i zarazem miękkie, smaż je krótko, a następnie przełóż do naczynia żaroodpornego i upiecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 20 minut. Po spróbowaniu kotletów przyrządzonych w ten sposób już zawsze będziesz je tak przygotowywać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (48)