FitnessNadmierna potliwość stóp. Jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość stóp. Jak sobie z nią radzić?

Zakładasz rajstopy, szpilki i wychodzisz w domu. Już po chwili czujesz znajomą wilgoć w butach. Po kilku godzinach dołącza się nieprzyjemny zapach, a ty zaczynasz się nerwowo rozglądać dookoła, czy ktoś krzywo na ciebie nie patrzy. Nadmierna potliwość stóp jest problemem, który skutecznie odbiera pewność siebie. Jak z nim walczyć?

Nadmierna potliwość stóp. Jak sobie z nią radzić?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

08.03.2013 | aktual.: 18.03.2013 11:20

Zakładasz rajstopy, szpilki i wychodzisz w domu. Już po chwili czujesz znajomą wilgoć w butach. Po kilku godzinach dołącza się nieprzyjemny zapach, a ty zaczynasz się nerwowo rozglądać dookoła, czy ktoś krzywo na ciebie nie patrzy. Nadmierna potliwość stóp jest problemem, który skutecznie odbiera pewność siebie. Jak z nim walczyć?

Problem nadmiernej potliwości dotyczy zwykle osób o pobudliwej naturze, które emocjonalnie reagują na wszelkie stresujące sytuacje. Zbyt intensywna praca gruczołów może się również wiązać z predyspozycjami genetycznymi lub po prostu z niewłaściwymi nawykami powtarzanymi każdego dnia: noszeniem skarpet ze sztucznych materiałów, zakładaniem nieprzewiewnego obuwia czy zbyt rzadkim myciem stóp.

Może się jednak zdarzyć, że u podstaw zaburzenia leży poważniejsza choroba: nadczynność tarczycy bądź cukrzyca. Jeśli więc nasilenie problemu jest tak duże, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą: dermatologiem bądź podologiem. Dopiero gdy wykluczone zostanie chorobowe podłoże nadmiernej potliwości, można podjąć działania we własnym zakresie.

Odświeżające kąpiele

Rano i wieczorem znajdź chwilę na dokładne obmycie stóp. Rano wystarczy, że zamoczysz je w chłodnej wodzie, dokładnie wytrzesz i pokryjesz warstwą odpowiedniego kosmetyku. Więcej uwagi poświęć stopom po całym dniu. Przygotuj odświeżająco-antybakteryjną kąpiel na bazie szałwii i kilku kropli olejku z drzewa herbacianego, olejku cedrowego bądź tymiankowego. Zanurz stopy na około 10 minut, po czym starannie osusz ręcznikiem (nie zapomnij o przestrzeniach między palcami). Zaaplikuj na skórę preparat ograniczający potliwość.

Regulatory pocenia

Problem nadmiernej potliwości stóp jest bardzo powszechny, a więc i różnorodność specyfików mających go zwalczyć jest ogromna. Niektóre z nich znajdziesz w drogerii, a niektóre dostępne są wyłącznie w aptece. Różnią się zarówno konsystencją, jak i składem i sposobem użytkowania. Co masz do wyboru?

Na półkach znajdziesz preparaty w formie sprayu, balsamu bądź żelu oraz pudru. Wydzielanie potu hamowane jest przez obecne w nich wyciągi ziołowe (np. Farmona, Herbal Care, Krem przeciw nadmiernej potliwości, ok. 7 zł/100 ml) i olejki eteryczne (np. Żel do stóp, No 36, PharmaCF, ok. 5 zł/50 ml).

Bardzo często podstawowym składnikiem tego typu specyfików jest chlorek glinu, stosowany w stężeniu wyższym niż w tradycyjnych antyperspirantach (np. Lotion do stóp i dłoni, Etiaxil, ok. 55 zł/100 ml; Odaban, ok. 60 zł/30 ml). Czasem pojawiają się również nanocząsteczki srebra (np. Spray do stóp, Melaleuca Poland, Proftin, ok. 13 zł/45 ml).

Największym odkryciem ostatnich lat w dziedzinie zwalczania potliwości stóp jest urotropina, znana również jako metenamina. Okazało się, że związek stosowany doustnie w leczeniu dolegliwości układu moczowego, doskonale sprawdza się w formie proszku jako zasypka hamująca wydzielanie potu. Preparat nakłada się na kilka kolejnych nocy, a efekt w postaci wyraźnie ograniczonej potliwości utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. Związek ten znajduje się w takich produktach jak: Puder do stóp, Parafarm, Stoppot, ok. 16 zł/30 g; Krem przeciw nadmiernej potliwości stóp, Urokrem, ok. 30 zł/30 ml; Puder płynny do stóp, Pedipur, ok. 12 zł/60 g.

Zabiegi

Przy nadmiernej potliwości znaczną ulgę może przynieść zabieg ostrzykiwania skóry stóp toksyną botulinową. Efekty pojedynczego zabiegu utrzymują się maksymalnie do roku (zwykle jest to sześć miesięcy) i wówczas należy go powtórzy. Kuracja jest skuteczna, jednak dość kosztowna. Jedna wizyta to wydatek około 1500-2000 zł.

Poprawę przynosi również jonoforeza, która polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą następnie przepuszcza się prąd o niskim natężeniu (zabieg jest bezbolesny). Konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów (najczęściej dziesięciu), a koszt pojedynczego to około 100 zł.

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest tzw. sympatektomia lędźwiowa. Jest to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, w warunkach szpitalnych, polegający na przecięciu nerwów kierujących pracą gruczołów potowych. Tego typu zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w bardzo ciężkich przypadkach.

Małgorzata Przybyłowicz (map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (428)