Trwa ładowanie...
dkns236

Najbardziej znany obraz Beksińskiego. Spłonął symbol Francji - Katedra Notre-Dame

Cały świat wstrzymał oddech. W Paryżu doszło do tragedii – pożar strawił katedrę Notre-Dame. Internauci masowo udostępniają obraz Zdzisława Beksińskiego z 1983 roku, potocznie nazywanego "Katedrą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz Zdzisława Beksińskiego
Obraz Zdzisława Beksińskiego (Facebook.com)
dkns236

Pożar w katerze Notre Dame w Paryżu

Od poniedziałku wieczorem płomienie trawiły katedrę Notre-Dame w Paryżu. Ogromny pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu został ugaszony około czwartej nad ranem. Ogień pojawił się w świątyni tuż przed godziną 19. W wyniku pożaru najpierw runęła iglica, a następnie dach.

dkns236

Internauci zaczęli masowo udostępniać na swoich profilach obraz, który został namalowany przez Zdzisława Beksińskiego w 1983 r. Aktualnie dzieło znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Przedstawia dwuwieżową złocistą katedrę od strony fasady. Artysta namalował obraz na płycie pilśniowej.

W opublikowanej wkrótce po śmierci artysty korespondencji mailowej, jaką Beksiński prowadził z zaprzyjaźnioną dziennikarką Lilianą Śnieg-Czaplewską, pojawia się wątek metody twórczej mistrza. Komponowanie obrazów zgodnie z zasadą "wieszaka". Tak malarz określił stałe elementy swoich przedstawień: katedrę, krzyż, oraz szkielet.

dkns236

W kolejnym z maili, tłumaczył również, że jego twórczość ma wizualizować odczucia lęku, czci, wzniosłości czy obrzydzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pożar Katedry Notre Dame. Halicki "zszokowany" wpisem Ogórek

dkns236

Podziel się opinią

Share
dkns236
dkns236