Nie pij kawy o tej porze. Lekarz ostrzega przed konsekwencjami
Już sam aromat kawy działa pobudzająco. Chociaż kojarzy się głównie z porankiem, to miłośnicy tego napoju sięgają po nią niemal przez cały dzień. Warto jednak mieć się na baczności i przed zaparzeniem kolejnej filiżanki zerknąć na zegarek - radzi specjalista.
26.10.2024 | aktual.: 27.10.2024 09:16
Jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy i nie masz większych przeciwwskazań do jej picia, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po nią nawet codziennie. Korzyści z jej picia jest naprawdę sporo, ale wszystkie odchodzą w zapomnienie, gdy sięgniemy po nią w nieodpowiednim momencie.
Dr Marek Skoczylas, absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, jest specjalistą w dziedzinie fitofarmakologii, toksykologii żywności oraz leczenia chorób przewlekłych. Oprócz pracy lekarskiej aktywnie działa w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki i leczenia różnych schorzeń. Nie przeszedł obojętnie obok tematu kawy, wskazując najgorszą możliwą porę na wybicie filiżanki naparu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pij kawę na zdrowie
Mimo że nie jesteśmy znani jako naród kawoszy, Polacy piją całkiem sporo kawy. Średnio każdy z nas wypija około 95 litrów tego napoju rocznie, co przekłada się na nieco ponad jedną filiżankę dziennie. Wychodzi to nam na zdrowie, bo to napój, który naprawdę korzystnie wpływa na organizm.
- Regularnie picie umiarkowanych ilości kawy, od dwóch do czterech filiżanek dziennie, wiąże się z licznymi korzyściami dla naszego zdrowia. Mowa tutaj przede wszystkim o ochronnym wpływie kawy na ryzyko rozwoju wielu przewlekłych chorób, w tym np. chorób krążenia, cukrzycy typu II, wielu nowotworów czy też chorób neurodegeneracyjnych - wymienia dr Skoczylas w jednym ze swoich filmów.
Kofeina zawarta w kawie pobudza układ nerwowy, poprawiając koncentrację i zdolność zapamiętywania. Badania sugerują także, że regularne picie kawy może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona.
Najgorsza pora na kawę
Kawę pić można, ale nie zawsze. Doktor Marek Skoczylas przestrzega przed tym, by nie sięgać po nią później, niż 6 godziny przed planowanym pójściem spać. Kofeina, która pobudza nas rano, może zaburzyć spokojny i zdrowy sen, co z kolei przekłada się na słabszą regenerację organizmu.
Zobacz także
Słabym nawykiem jest również sięganie po kubek gorącej kawy tuż po przebudzeniu. Powodem jest przede wszystkim drażniący wpływ kofeiny na śluzówkę żołądka na czczo, który może prowadzić do zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych. Będzie nam ciężko, nieprzyjemnie, a dzień rozpoczniemy z bólem brzucha.
Kawa nie sprawdzi się również jako napój serwowany do posiłku. Zawarte w niej szczawiany mogą ograniczać wchłanianie takich minerałów jak wapń, magnez czy żelazo. Najlepiej jest delektować się smakiem zaparzonych ziaren przynajmniej godzinę po posiłku.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.