Najlepsze zdjęcia porodowe na świecie. W Polsce takich nie zrobicie
Stowarzyszenie fotografów, którzy towarzyszą kobietom przy porodzie, liczy ponad 1200 członków w 42 krajach. To względnie nowa dziedzina fotografii. W latach 90. modne były raczej zdjęcia w stylu Anne Geddes, która noworodki fotografowała w bajkowym otoczeniu. Na jej zdjęciach spały w kielichach kwiatów, pastelowych koszach czy w strąkach grochu. Ostatnie lata zmieniły w tej kwestii wszystko.
Megan Brock swoje zdjęcie zatytułowała "Ależ wielki"
Młode matki nie pragną już lukrowanych zdjęć, a przynajmniej nie wyłącznie. Doceniają wartość pamiątki, która przywołuje emocje i zachowuje moment, zamiast kreować nieistniejącą rzeczywistość. Takie właśnie są zdjęcia zgłoszone na konkurs fotografii porodowej 2018 Birth Photography Contest, który właśnie rozstrzygnięto.
Esther Edith za zdjęcie "Troje staje się czworgiem" zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Fotografów
Zdjęcia konkursowe zostały podzielone na kategorie: ciąża, poród, zdjęcia poporodowe, zdjęcia detalu, portrety (noworodka, matki). Przyznano też nagrodę członków Stowarzyszenia Zdjęć Porodowych. To, co w nich zachwyca, to historia, która stoi za każdym ujęciem.
Zwycięskie zdjęcie Marijke Thoen
Tegoroczna laureatka, Marijke Thoen, grand prix konkursu zdobyła już dwa lata temu. W tym roku sfotografowała poród w wodzie, któremu przyglądają się starsze dzieci rodzącej kobiety. Noworodek z jej poprzedniego zdjęcia jest dziś 3-letnią dziewczynką i starszą siostrą.
Rebecca Coursey, najlepsze zdjęcie w kategorii Fotografia Przedporodowa
Mimo że niektóre z nich trudno określić mianem estetycznych, w klasycznym tego słowa znaczeniu, przypominają nam, do jakich rzeczy jest zdolne ludzkie ciało, zazwyczaj grzecznie ubrane, uczesane, umalowane i dalekie od natury.
"Dotyk" - wyróżnione zdjęcie Kristy Evans
W Polsce fotografia porodowa dopiero raczkuje. Zdaje się, że młode matki nie mają aż tyle odwagi, żeby dopuścić obcego w końcu fotografa do najintymniejszych chwil swojego życia. Tło w postaci polskiego szpitala także do najfotogeniczniejszych nie należy.
"Podziw i ulga" autorstwa Kandyce Joeline
Być może rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy nie wyobrażają sobie tego typu zdjęć ze względu na szczegóły anatomiczne w technikolorze jest fotografia czarno-biała, sprawiająca, że zdjęcia wyglądają jak filmowe kadry.
Brazylijka Daniela Justus zwyciężyła w kategorii "Poród"
Kontrowersje wokół zdjęć tego typu z jednej strony dziwią - w końcu poród jest dla naszego gatunku rzeczą z pewnością naturalniejszą niż np. farbowanie włosów. Z drugiej - nie przywykliśmy oglądać takich obrazków. Dzieci tuż po opuszczeniu łona matki, bez słodkich czapeczek i umytych twarzy.