Najlepszy nawóz. Rośliny będą rosły jak szalone

Najlepszy nawóz. Rośliny będą rosły jak szalone

Ten granulat zapewni roślinom najlepsze warunki do wzrostu
Ten granulat zapewni roślinom najlepsze warunki do wzrostu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andrea Obzerova
04.08.2023 14:07, aktualizacja: 04.08.2023 18:34

Obornik nieodłącznie kojarzy się z rolnictwem i ogrodnictwem. Zawiera wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Niestety, ma jedną, dużą wadę. Zapach. Zapach obornika jest trudny do zniesienia, przez co wiele osób rezygnuje z jego stosowania.

Obornik składa się ze sfermentowanych odchodów zwierząt i choć jego skład może wywoływać obrzydzenie, warto przekonać się do tego sposobu nawożenia gleby. Obornik zawiera wszystkie składniki, które potrzebne są roślinom do prawidłowego wzrostu. Składa się w 75 proc. z wody, 5 proc. stanowią sole mineralne, a pozostałe 20 proc. to substancje organiczne takie jak azot, tlenek węgla, krzemu i magnezu, a także siarka i azot.

Ten rodzaj obornika nie wydziela przykrego zapachu. Polecają go rolnicy i ogrodnicy

Obornik występuje w aż sześciu wersjach, jednak tylko jedna z nich nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, przez co zaskarbiła sobie wielu zwolenników wśród rolników i ogrodników. Jest to obornik granulowany. Występuje on w formie granulatu i nie ustępuje w działaniu klasycznemu obornikowi. Przechowywany w suchym i ciemnym pomieszczeniu będzie zdatny do użycia przez kolejne trzy lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obornik granulowany dostępny jest w wersji kurzej, bydlęcej, końskiej, świńskiej i owczej, przy czym każdy z wymienionych rodzajów różni się od siebie poziomem pH, pierwiastków, a także sposobem oddziaływania na glebę. Najpopularniejszy i najbezpieczniejszy jest ten bydlęcy. Można stosować go do kwiatów jak i do roślin jadalnych.

Jak i kiedy stosować obornik?

Najlepiej jest użyć go wczesną wiosną, ale nie ma przeciwwskazań, aby nawozić nim glebę w trakcie okresu wegetacyjnego roślin. Nawożenie gleby obornikiem można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na rozprowadzeniu niewielkiej ilości obornika na wierzchu gleby i zmieszaniu go z ziemią. Drugi z nich to nic innego jak rozpuszczenie granulek w wodzie w proporcji 1:10 i podlanie gleby przygotowanym roztworem.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu nawożenia, dobrze jest zapoznać się z wymaganiami roślin, które mają zostać odżywione. Część z roślin pobiera składniki odżywcze ze składników rozpuszczalnych w wodzie, tak więc suchy nawóz nie odżywi ich wystarczająco dobrze. Warto też pamiętać o tym, że przez proces granulacji, substancje zawarte w oborniku przenikają do gleby znacznie dłużej niż w przypadku klasycznego obornika.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także