Najlepszy nawóz. Rośliny będą rosły jak szalone

Ten granulat zapewni roślinom najlepsze warunki do wzrostu
Ten granulat zapewni roślinom najlepsze warunki do wzrostu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andrea Obzerova

04.08.2023 14:07, aktual.: 04.08.2023 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obornik nieodłącznie kojarzy się z rolnictwem i ogrodnictwem. Zawiera wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Niestety, ma jedną, dużą wadę. Zapach. Zapach obornika jest trudny do zniesienia, przez co wiele osób rezygnuje z jego stosowania.

Obornik składa się ze sfermentowanych odchodów zwierząt i choć jego skład może wywoływać obrzydzenie, warto przekonać się do tego sposobu nawożenia gleby. Obornik zawiera wszystkie składniki, które potrzebne są roślinom do prawidłowego wzrostu. Składa się w 75 proc. z wody, 5 proc. stanowią sole mineralne, a pozostałe 20 proc. to substancje organiczne takie jak azot, tlenek węgla, krzemu i magnezu, a także siarka i azot.

Ten rodzaj obornika nie wydziela przykrego zapachu. Polecają go rolnicy i ogrodnicy

Obornik występuje w aż sześciu wersjach, jednak tylko jedna z nich nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, przez co zaskarbiła sobie wielu zwolenników wśród rolników i ogrodników. Jest to obornik granulowany. Występuje on w formie granulatu i nie ustępuje w działaniu klasycznemu obornikowi. Przechowywany w suchym i ciemnym pomieszczeniu będzie zdatny do użycia przez kolejne trzy lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obornik granulowany dostępny jest w wersji kurzej, bydlęcej, końskiej, świńskiej i owczej, przy czym każdy z wymienionych rodzajów różni się od siebie poziomem pH, pierwiastków, a także sposobem oddziaływania na glebę. Najpopularniejszy i najbezpieczniejszy jest ten bydlęcy. Można stosować go do kwiatów jak i do roślin jadalnych.

Jak i kiedy stosować obornik?

Najlepiej jest użyć go wczesną wiosną, ale nie ma przeciwwskazań, aby nawozić nim glebę w trakcie okresu wegetacyjnego roślin. Nawożenie gleby obornikiem można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na rozprowadzeniu niewielkiej ilości obornika na wierzchu gleby i zmieszaniu go z ziemią. Drugi z nich to nic innego jak rozpuszczenie granulek w wodzie w proporcji 1:10 i podlanie gleby przygotowanym roztworem.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu nawożenia, dobrze jest zapoznać się z wymaganiami roślin, które mają zostać odżywione. Część z roślin pobiera składniki odżywcze ze składników rozpuszczalnych w wodzie, tak więc suchy nawóz nie odżywi ich wystarczająco dobrze. Warto też pamiętać o tym, że przez proces granulacji, substancje zawarte w oborniku przenikają do gleby znacznie dłużej niż w przypadku klasycznego obornika.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także