Najsłynniejszy dyplomata w świecie mody
Pierwszy pokaz z prawdziwego zdarzenia odbył się w 1947 roku. Po latach wojennej ascezy w ubiorze, zbiór dziewięćdziesięciu kreacji spod igły Diora wydawał się jeszcze bardziej bogaty i kolorowy niż był w rzeczywistości. To był prawdziwy sukces. Kolekcja zwana odtąd „New Look” inspirowała wielu projektantów przez kolejne lata i uczyniła z Paryża niekwestionowaną stolicę mody.
31.01.2008 | aktual.: 29.05.2010 21:41
Christian przyszedł na świat w 1905 w normandzkim miasteczku jako drugie z pięciorga dzieci państwa Dior. Już jako dziecko interesował się strojami i projektowaniem. Często zmieniał wystrój letniego domu rodzinnego w Granville niedaleko St. Malo. Wymyślał i tworzył karnawałowe kostiumy dla swojego rodzeństwa.
Młody Christian marzył o studiach na Akademii Sztuk Pięknych, ale pragmatyczni rodzice pragnęli dla syna kariery ambasadora. Po pewnym czasie stało się jednak oczywiste, że mimo pobierania nauki na prestiżowej Ecole des Sciences Politiques, Diora ani trochę nie pasjonuje świat dyplomacji.
Prawdziwe zainteresowania wzięły górę. Christian otworzył w Paryżu galerię dzieł sztuki i rzucił się w wir życia towarzyskiego i artystycznego. Galeria zaś przynosiła dochody i szybko stała się ważnym miejscem na mapie francuskich artystów i kolekcjonerów. Sielanka nie trwała jednak długo. Najmłodszy brat projektanta trafił do zakładu psychiatrycznego, ojciec zbankrutował w wyniku pamiętnego krachu na giełdzie w 1929 roku. Niedługo potem bo w 1931 roku po nieudanej operacji zmarła jego matka. By choć na chwilę zapomnieć o rodzinnej tragedii i odsunąć od siebie ponure myśli, Christian wybrał się w podróż do Rosji. Wkrótce sam zachorował na gruźlicę. Z pomocą przyjaciół udało mu się sfinansować leczenie. Jednak w tym okresie jego galeria podupadła.
Na krótko przed wybuchem II Wojny Światowej Dior zaczął sprzedawać swoje szkice (głównie kapeluszy i sukienek) do paryskich domów mody. W 1938 pracował już dla Roberta Piruet, potem dla Lucienia Lelong. W 1945 roku za radą astrologa postanowił własnym nazwiskiem firmować swoje prace. Projektant przywiązywał ogromną wagę do tego, co mówią gwiazdy.
Pierwszy pokaz z prawdziwego zdarzenia odbył się w 1947 roku. Po latach wojennej ascezy w ubiorze, zbiór dziewięćdziesięciu kreacji spod igły Diora wydawał się jeszcze bardziej bogaty i kolorowy niż był w rzeczywistości. To był prawdziwy sukces. Kolekcja zwana odtąd „New Look” inspirowała wielu projektantów przez kolejne lata i uczyniła z Paryża niekwestionowaną stolicę mody. (Termin „New Look” wprowadziła w użytek Carmel Snow - wpływowa redaktor naczelna amerykańskiego magazynu o modzie „Harper's Bazar”.
Ta kolekcja była niezwykle kobieca. Ubrania uwydatniały atuty kobiecej sylwetki. Podkreślały zgrabne biodra, kształtny biust i wcięcie w talii godne osy. Rozłożyste spódnice sięgały nieco wyżej nad połowę łydki, a wszystko uszyte było z najlepszych i najbardziej luksusowych materiałów dostępnych na rynku. Ikoną tego stylu stworzonego przez Diora była amerykańska aktorka Eva Gardner.
Projekty Diora tak się spodobały, że zaczęła się ubierać u niego Brytyjska Rodzina Królewska. Znalazło się również wielu podrzędnych imitatorów. Nic tak nie denerwowało Christiana jak podróbki kiepskiej jakości. Dior rywalizował także „po cichu” z Cristóbalem Balenciaga. Do końca swego życia, mimo sławy jaka zyskał, pozostał osobą dość nieśmiałą i nie czującą się najlepiej w blasku jupiterów. Zmarł jesienią 1957 roku na skutek zawału serca.
Po jego przedwczesnej śmierci stery w imperium mody przejął młodziutki wówczas Yves Saint Laurent i od razu zrobił furorę! Obecnie dyrektorem artystycznym Christian Dior S.A. jest kontrowersyjny John Galliano. Pod jego wpływami Dior przestał być domem mody dla dam z wysokich sfer i pokazał swoje mniej poważne oblicze.