Największy "złodziej" prądu. Zużywa go więcej niż lodówka

Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu?
Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Paweł Kacperek

21.05.2024 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki sprzęt AGD pobiera najwięcej prądu? To nie pralka, ani nie zmywarka. Okazuje się, że jest to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. "Pożera" trzykrotnie więcej energii niż zmywarka.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, zapowiedział, że od lipca bieżącego roku wzrosną ceny za kWh prądu. Podwyżka wyniesie co najmniej 30 złotych. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2000 kWh.

W związku z podwyżkami cen warto przyjrzeć się temu, jakie urządzenie "zżera" najwięcej prądu. Wirtualna Polska przeprowadziła Ogólnopolski EkoTest, który sprawdzał poziom wiedzy na temat ochrony środowiska. Jedno z pytań dotyczyło sprzętów AGD. Respondenci mieli wskazać, jakie urządzenie pobiera najwięcej energii. Większość z nich udzieliła nieprawidłowej odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie urządzenie pobiera najwięcej prądu?

Lodówka, piekarnik, zmywarka, pralka, suszarka i telewizor to urządzenia, które znajdują się w niemalże każdym domu. Trudno wyobrazić sobie bez nich normalne funkcjonowanie. Wymienione sprzęty działają wyłącznie wtedy, kiedy są podłączone do prądu. Część z nich pobiera go naprawdę dużo.

Jakie urządzenie pobiera najwięcej energii? W odpowiedziach znalazły się takie sprzęty jak suszarka do prania, zmywarka oraz kuchenka indukcyjna.

Ponad połowa uczestników badania wskazała, że najwięcej prądu pobiera suszarka do prania. Dziesięć procent respondentów zaznaczyło zmywarkę, zaś pozostałe 35 proc. uznało, że to płyta indukcyjna zużywa najwięcej energii. To właśnie oni wskazali prawidłową odpowiedź. Płyta indukcyjna pobiera najwięcej prądu spośród wszystkich urządzeń domowych. W ciągu roku zużywa jej trzykrotnie więcej niż lodówka czy pralka.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Poziom zużycia prądu przez płytę indukcyjną jest uzależniony od jej mocy. Najczęściej mieści się ona w przedziale 1000 do 3000 W. Ile zapłacimy za ugotowanie obiadu na płycie indukcyjnej? Zakładając, że nasza płyta pobiera 1200 kw (wartość uśredniona) i używamy jej przez godzinę, koszt całkowitego zużycia prądu przez płytę wyniesie 1,51 zł dziennie. W ciągu roku zapłacimy ok. 551 złotych.

© Materiały WP

Dołączcie do naszej grupy na FB - #Samodbanie. Tutaj informujemy o najnowszych wywiadach i opowiadaniach. Zapraszamy do wspólnej rozmowy i nie zapomnijcie zaprosić przyjaciół!

Jeśli masz ciekawostkę, zdjęcie lub film, podziel się z nami przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (199)
Zobacz także