Blisko ludziNaturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji
01.04.2008 16:20, aktualizacja: 23.09.2015 15:07

Witam, od 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, ale uważam że nie jest to najlepszy sposób tak ingerować w organizm. Słyszałam o nowoczesnych komputerach cyklu np. lady comp lub pearly. Czy Pani polecałaby takie urządzenie? Niestety jest to bardzo drogie. Moje pytanie brzmi, czy
warto je kupić?

Witam, od 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, ale uważam że nie jest to najlepszy sposób tak ingerować w organizm. Słyszałam o nowoczesnych komputerach cyklu np. lady comp lub pearly. Czy Pani polecałaby takie urządzenie? Niestety jest to bardzo drogie. Moje pytanie brzmi, czy warto je kupić?

Wsród wielu metod planowania ciąży wyróżnia się również metody naturalne (biologiczne). Metody te opierają się na wykorzystaniu naturalnie występujących objawów zapowiadajacych okres płodny u kobiety. Z reguły głównym powodem wyboru tej metody jest światopogląd i uwarunkowania religijne. Czasami jednak o wyborze decyduje lęk przed przyjmowaniem środków hormonalnych lub obawa przed powikłaniami wywołanymi stosowaniem innych metod. Niekiedy przyczyną odstawienia innych metod antykoncepcji i przejścia na metody naturalne są właśnie działania uboczne lub powikłania pojawiające się w trakcie ich stosowania.

Do metod naturalnych zaliczamy metodę kalendarzową, termiczną, śluzową i objawowo-termiczną. W metodach tych jako podstawę uwzględnia się w obliczeniach długość życia komórki jajowej (1-2 dni) oraz przeżywalność plemników (2-6 dni).

Metoda termiczna (indeks Pearla 0,8-1,4/100 kobiet) polega na określeniu momentu owulacji poprzez codzienny pomiar podstawowej temperatury ciała. Progesteron produkowany przez ciałko żółte w momencie owulacji podnosi podstawową temperaturę ciała o ok. 0,2 do 0,6 stopnia C i utrzymuje tak podniesioną aż do około 1 dnia przed miesiączką. Metoda termiczna ścisła polega więc na współżyciu od 4 dnia po stwierdzeniu podwyższenia temperatury aż do miesiączki. Temperatura ciała może być mierzona w ustach, odbycie lub pochwie. Zazwyczaj po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka.

Dostępne są specjalne termometry do określania podstawowej temperatury ciała, ze stopniowaną skalą pomiarową, wykrywające niewielkie zmiany temperatury, które mają miejsce w czasie owulacji. Na naszym rynku istnieją też urządzenia (np. Lady-Comp, Pearly) ułatwiające pomiar temperatury w jamie ustnej za pomocą sensora umieszczanego rano pod językiem , który dokonuje w ciągu 60 sekund pomiaru i czerwonym lub zielonym światłem informuje nas o płodnych lub niepłodnych dniach cyklu. Jest to stosunkowo skuteczna metoda naturalnej antykoncepcji, a jej skuteczność w dużej mierze zależy od samodyscypliny oraz sumienności i dokładności dokonywanych pomiarów.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Źródło artykułu:WP Kobieta