FitnessNaturalne środki, które obniżają poziom cukru

Naturalne środki, które obniżają poziom cukru

Naturalne środki, które obniżają poziom cukru

Cukier powoduje tycie, jest pożywką komórek rakowych, może prowadzić do poważnych schorzeń - hiperglikemii i cukrzycy. Obciąża trzustkę, zmuszając ją do produkcji większej ilości insuliny. Prawda o tym, jak cukier działa na nasz organizm, jest dosyć gorzka. Jego poziom we krwi zależy od tego, co jemy. Zobaczmy, jakie naturalne produkty pomagają go obniżyć.

Cukier powoduje tycie, jest pożywką komórek rakowych, może prowadzić do poważnych schorzeń - hiperglikemii i cukrzycy. Obciąża trzustkę, zmuszając ją do produkcji większej ilości insuliny. Prawda o tym, jak cukier działa na nasz organizm, jest dosyć gorzka. Jego poziom we krwi zależy od tego, co jemy. Zobaczmy, jakie naturalne produkty pomagają go obniżyć.

Po zjedzeniu słodyczy szybciej czujemy się głodni. Dzieje się tak, ponieważ gdy wzrasta poziom glukozy we krwi, trzustka musi dostarczyć większej ilości insuliny, by go obniżyć. Gdy cukier gwałtownie spada, zaczynamy odczuwać głód. Cukry proste, szczególnie przetworzone, występujące w ciastkach, batonikach, wchłaniane są bardzo szybko i powodują nagły wyrzut insuliny. Złożone (skrobia, błonnik) - są stopniowo uwalniane do krwi.

Wiadomo, że węglowodany (w tym cukry) są znakomitym źródłem energii. Kiedy jednak organizm nie zdoła jej spożytkować, magazynuje ją w postaci tłuszczu, co powoduje tycie. Warto pamiętać, że cukier jest składnikiem nie tylko słodyczy, ale także wielu produktów z naszego codziennego menu: jogurtów, sosów, soków, chleba i wielu innych. Naukowcy przestrzegają też, że komórki rakowe pochłaniają glukozę, by się rozwijać.

Tekst: Małgorzata Brzezińska

(mb/kz)

1 / 5

Morwa biała

Obraz
© Shutterstock

Warto regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi i ograniczyć spożywanie produktów bogatych w cukry proste, przetworzone. Codzienne menu należy wzbogacić o naturalne środki, które obniżają cukier. Dzięki temu polepszy się nasze samopoczucie, ponieważ poziom glukozy, zbliżający się do górnej granicy, sprawia, że czujemy się przemęczeni oraz senni. Obniżając cukier, odciążymy trzustkę i zmniejszymy ryzyko zachorowania na poważne choroby, nie tylko cukrzycę, ale także miażdżycę i nowotwory. Oto, co warto jeść, by ograniczyć szybki wzrost glukozy po posiłkach:

Morwa biała - jest to wysokie drzewo liściaste, którego jasne owoce są podobne do jeżyn. W Chinach, skąd pochodzi roślina, od dawna wykorzystywano ją do leczenia różnych schorzeń związanych z trawieniem. Podawano ją też, by obniżyć gorączkę. Obecnie morwa biała doceniana jest przez lekarzy diabetologów jako naturalny produkt obniżający poziom cukru. W składzie jej owoców znajdują się m.in. flawonidy (przeciwutleniacze), glukoza, fruktoza, sacharoza i kwasy organiczne. Liście morwy to bogate źródło witamin z grupy B. Spożywanie tego produktu zmniejsza wchłanianie cukrów prostych, dzięki czemu nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Tabletki z morwy białej możemy kupić w każdej aptece. Osoby walczące z nadwagą powinny regularnie pić napar z liści tego cennego drzewa.

2 / 5

Rzeżucha

Obraz
© Shutterstock

Przeważnie traktujemy ją jako dekorację wielkanocnego stołu, tymczasem ta roślina ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zawiera wapń, żelazo, kwas foliowy, magnez i chrom. Ten ostatni wspomaga pracę trzustki, trawienie oraz poprawia metabolizm i obniża cukier. Zwiększa również wrażliwość na insulinę, przez co pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi. Ponadto oczyszcza organizm, pomagając usunąć toksyny.

3 / 5

Cynamon

Obraz
© Shutterstock

Popularna, egzotyczna przyprawa o specyficznym słodkawo-korzennym smaku, nie tylko poprawia aromat potraw, ale także jest bardzo zdrowa. Należy do grupy produktów, które skutecznie obniżają cukier. Cynamon stymuluje trawienie i pomaga pozbyć się nadwagi. Dostarcza błonnik, żelazo i wapno. Warto używać tej przyprawy w przygotowaniu posiłków oraz pić napar z kory cynamonu i cytryny.

4 / 5

Ocet jabłkowy

Obraz
© Shutterstock

To tani eliksir zdrowia. Dostarcza m.in.: sodu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia, beta karotenu i likopenu (przeciwutleniacza zmniejszającego ryzyko zawału). Zawiera też kwas octowy, który reguluje poziom cukru i zapobiega wyrzutom insuliny do krwi. Poprawia wrażliwość na insulinę.

5 / 5

Ostropest plamisty

Obraz
© Shutterstock

Roślina zielna z rodziny astrowatych jest składnikiem wielu popularnych leków na wątrobę. Pomaga schudnąć i oczyścić organizm. Ma cenne właściwości odtruwające. Wspomaga walkę z cukrzycą i nadwagą. Zawiera sylimarinę, która chroni i regeneruje wątrobę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)