Blisko ludziNaukowcy apelują do WHO. "Mówcie prawdę"

Naukowcy apelują do WHO. "Mówcie prawdę"

Koronawirus. Najnowsze informacje
Koronawirus. Najnowsze informacje
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska

06.07.2020 11:23, aktual.: 01.03.2022 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy wzywają Światową Organizację Zdrowia do większej szczerości jeżeli chodzi o kwestię rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jak podaje CNN, wirus może unosić się w aeorozolu wydychanym przez człowieka i wydzielanym w czasie mówienia.

239 naukowców z całego świata napisało list otwarty do WHO. Pismo ma ukazać się w poniedziałek w magazynie "Clinical Infectious Diseases". Eksperci twierdzą, że "koronawirus może unosić się w aeorozolu wydychanym przez człowieka i wydzielanym w czasie mówienia - i prawdopodobnie poprzez powietrze może dochodzić do jego transmisji" - informuje CNN.

Koronawirus. Czy można się nim zarazić w pustym pomieszczeniu?

W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zmarło ponad 533 tysiące osób. W dalszym ciągu naukowcy badają, jak dochodzi do zakażenia wirusem.

– Nie jest tajemnicą, ale agencje (odpowiedzialne za ochronę zdrowia - przyp. red.) zdają się obawiać mówienia o powietrznej naturze wirusa – powiedział Donald Milton, profesor z Uniwersytetu Maryland. Ekspert jest jednym z dwóch głównych autorów listu.

Drugim jest Polka, prof. Lidia Morawska, dyrektor International Laboratory for Air Quality and Health, Queensland University of Technology w Brisbane w Australii. Obydwoje dyskutują o aerozolowej naturze koronawirusa od lutego – pisze Rzeczpospolita.

Odpowiedź WHO

Agencja Reutera poprosiła WHO o skomentowanie listu naukowców i doniesień, że nawet mniejsze cząsteczki koronawirusa mogą powodować u ludzi infekcje. Dr Benedetta Allegranzi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia przyznała, że w ostatnich miesiącach agencja brała pod uwagę ogłoszenie takiego komunikatu. Zabrakło jednak solidnych dowodów, które potwierdziłyby tego typu doniesienia. W powyższym temacie cały czas toczy się debata.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także