Trwa ładowanie...

Naukowcy apelują do WHO. "Mówcie prawdę"

Naukowcy wzywają Światową Organizację Zdrowia do większej szczerości jeżeli chodzi o kwestię rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jak podaje CNN, wirus może unosić się w aeorozolu wydychanym przez człowieka i wydzielanym w czasie mówienia.

Share
Koronawirus. Najnowsze informacje
Koronawirus. Najnowsze informacjeŹródło: Getty Images
d4d52b9

239 naukowców z całego świata napisało list otwarty do WHO. Pismo ma ukazać się w poniedziałek w magazynie "Clinical Infectious Diseases". Eksperci twierdzą, że "koronawirus może unosić się w aeorozolu wydychanym przez człowieka i wydzielanym w czasie mówienia - i prawdopodobnie poprzez powietrze może dochodzić do jego transmisji" - informuje CNN.

Koronawirus. Czy można się nim zarazić w pustym pomieszczeniu?

W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zmarło ponad 533 tysiące osób. W dalszym ciągu naukowcy badają, jak dochodzi do zakażenia wirusem.

d4d52b9

– Nie jest tajemnicą, ale agencje (odpowiedzialne za ochronę zdrowia - przyp. red.) zdają się obawiać mówienia o powietrznej naturze wirusa – powiedział Donald Milton, profesor z Uniwersytetu Maryland. Ekspert jest jednym z dwóch głównych autorów listu.

Drugim jest Polka, prof. Lidia Morawska, dyrektor International Laboratory for Air Quality and Health, Queensland University of Technology w Brisbane w Australii. Obydwoje dyskutują o aerozolowej naturze koronawirusa od lutego – pisze Rzeczpospolita.

Odpowiedź WHO

Agencja Reutera poprosiła WHO o skomentowanie listu naukowców i doniesień, że nawet mniejsze cząsteczki koronawirusa mogą powodować u ludzi infekcje. Dr Benedetta Allegranzi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia przyznała, że w ostatnich miesiącach agencja brała pod uwagę ogłoszenie takiego komunikatu. Zabrakło jednak solidnych dowodów, które potwierdziłyby tego typu doniesienia. W powyższym temacie cały czas toczy się debata.

Anna Dereszowska o raku jajnika. Wywiad z ambasadorką Kwiatu Kobiecości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4d52b9

Podziel się opinią

Share
d4d52b9
d4d52b9