Naukowcy biją na alarm. Chodzi o torebki od herbaty

W torebkach na herbatę mogą znajdować się szkodliwe substancje
W torebkach na herbatę mogą znajdować się szkodliwe substancje
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ralf Geithe

07.03.2023 15:59, aktual.: 07.03.2023 21:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Torebki od herbaty powinny być bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Naukowcy udowodnili, że może być zupełnie inaczej. Jak wynika z badań, wiele torebek zawiera substancje niebezpieczne dla naszego organizmu.

Z czego powstają torebki na herbatę?

Wskazano, że do wykonania torebek przeznaczonych na tańsze herbaty dodawane są składniki niebezpieczne dla zdrowia i życia, takie jak chlor czy barwniki. Badacze zwrócili również uwagę na zawartość epichlorohydryny, która może negatywnie wpływać na naszą płodność.

Polipropylen używany do produkcji torebek również jest substancją niebezpieczną. Nie wpływa na człowieka, jednak zagraża środowisku i zwierzętom. Kraje, takie jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone zabroniły używania polipropylenu do wytwarzania woreczków do parzenia herbaty. Co jest najlepszym materiałem na torebki do herbaty? Skrobia ziemniaczana lub celuloza.

Biodegradowalne torebki na herbatę

Dr Alicia Mateos-Cárdenas z University College Cork przeprowadziła badania nad biodegradowalnością torebek na herbatę. Do testów wykorzystała 16 sztuk, zostały zakopane w jej ogrodzie. Podczas testów badała zakopane woreczki do herbaty czterokrotnie: po trzech tygodniach, trzech miesiącach oraz sześciu miesiącach i na samym końcu po roku. Jak się okazało po zakończeniu badań, torebki na herbatę praktycznie się nie rozłożyły. Mało tego, udało się wskazać, że w składzie znalazł się rodzaj bioplastiku, który nie powinien tam być.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy herbata w torebkach nam szkodzi?

Wszystko zależne jest od rodzaju herbaty i materiału z jakiego zostały wykonane torebki. Im droższa herbata, tym możemy mieć większą pewność, że surowce wykorzystane do jej produkcji są lepsze.

Dlatego kupując herbatę, warto pokusić się o tę z wyższej półki cenowej. W trakcie wyboru herbaty należy szczególną uwagę zwrócić na wielkość torebek oraz gatunek napoju.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (74)
Zobacz także