Naukowcy obalili mit o kobiecym orgazmie. "To nie świadczy o doznawaniu przyjemności"
Naukowcy z Uniwersytetu w Ottawie podzielili się najnowszymi danymi, dotyczącymi kobiecego orgazmu. Specjalny kwestionariusz wypełniło 637 ankieterek w różnym wieku. Wyniki obaliły mit, który od lat daje fałszywy obraz tego, w jaki sposób kobiety przeżywają rozkosz.
Ekspertka Amy Elizabeth Webb podkreśliła, że celem przeprowadzonych badań było lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób działa kobiecy orgazm. Przy okazji zgłębiania wiedzy na ten temat, zespół specjalistów obalił jeden z najczęściej pojawiających się mitów dotyczących kobiecego szczytowania. Badanie, które światło dzienne ujrzało w "The Journal of Sexual Medicine", pokazuje, że przez lata mieliśmy do czynienia z dezinformacją.
Naukowcy potwierdzają. Jęki nie są oznaką kobiecego orgazmu
Wyniki badań specjalistów z Uniwersytetu w Ottawie pokazują, że jęki nie mogą stanowić miary kobiecego orgazmu. Kobiety, które zgodziły się wypełnić specjalną ankietę, przeżywanie przyjemności określiły jako mieszankę fizycznych i emocjonalnych doznań, które składają się na "przyjemną satysfakcję".
W kwestionariuszu znalazły się m.in. pytania o fizjologiczne oznaki szczytowania, których doznają kobiety. Z tej listy należy całkowicie wykreślić jęki. Uczestniczki badania zgodnie przyznały, że podczas szczytowania nie mają potrzeby na takie zamanifestowanie doznawanej rozkoszy.
"Wszystkie inne elementy wydają się mieć związek z mimowolnymi reakcjami zachodzącymi podczas doświadczania orgazmu" - stwierdzili w swym raporcie badacze.
Kobiecy orgazm da się zmierzyć? "Mam nadzieję, że wyniki badań pomogą"
Amy Elizabeth Web wyjaśniła, że określanie skali przyjemności u kobiet jest rzeczą złożoną i często trudną do zdefiniowania. Zgromadzone dane ekspertka pragnie wykorzystać, aby pomóc kobietom w definiowaniu orgazmu oraz w walce z zupełnym brakiem odczuwania przyjemności podczas seksu.
"Orgazm, szczególnie u starszych kobiet, pozostaje słabo poznanym aspektem kobiecej reakcji seksualnej, częściowo z powodu braku zatwierdzonych środków samoopisowych" - wytłumaczyła kierowniczka zespołu badawczego.
Stworzenie nowych narzędzi, takich jak np. utworzony kwestionariusz, sprawi, że w przyszłości pomoc dla kobiet, które mają trudności z doświadczeniem orgazmu, będzie bardziej doprecyzowana i efektywniejsza.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!