Trwa ładowanie...

Naukowcy twierdzą, że ten typ figury sprzyja rozwojowi nowotworów

Okazuje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może być groźny dla naszego zdrowia. Według duńskich naukowców kobiety o figurze jabłka są szczególnie narażone na dwa typy nowotworów.

Naukowcy twierdzą, że ten typ figury sprzyja rozwojowi nowotworówŹródło: 123RF.COM
d774dxa
d774dxa

Zła wiadomość dla tych z was, które mają figurę jabłka. Duńscy badacze przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że otyłość brzuszna o 50 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc i jelit. Osoby o takiej figurze mają we krwi większe ilości insuliny, co sprzyja rozwojowi niektórych guzów. Ponadto komórki tłuszczowe produkują adipokiny, czyli hormony powodujące tworzenie się przewlekłych, łagodnych stanów zapalnych. Jak twierdzą eksperci, problem ten dotyczy szczególnie kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Już w 1999 roku naukowcy przebadali niemal 6 tysięcy kobiet w wieku około 70 lat. Przeskanowali ich ciała i podzielili na grupy, uwzględniając ilość tłuszczu zawartą w ich ciałach. Po 12 latach od rozpoczęcia eksperymentu okazało się, że panie, które miały więcej tkanki tłuszczowej na brzuchu, częściej chorowały na raka niż te szczuplejsze.

Z badań dowiadujemy się, że z 811 kobiet, u których rozpoznano nowotwory, 293 zachorowały na raka piersi i jajników, 345 chorowało na raka płuc i u 173 wykryto nowotwory przewodu pokarmowego.

- Menopauza zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Otłuszczenie narządów znajdujących się w jamie brzusznej może prowadzić do nowotworów. Dojrzałe kobiety po menopauzie powinny uważać na swój styl życia. Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne mogą uchronić je przed rakiem - powiedział badacz pracujący w duńskim laboratorium Nordic Bioscience.
Jeżeli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, weź sobie te słowa do serca.

d774dxa

Polecam: Ania Wyszkoni opowiada o przemianie po wygranej walce z nowotworem

d774dxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d774dxa