Nawet się nie zbliżaj. Jadowity pająk żeruje w całej Polsce

Nawet się nie zbliżaj. Jadowity pająk żeruje w całej Polsce

Jadowity pająk jest też w Polsce
Jadowity pająk jest też w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.08.2023 14:38, aktualizacja: 11.08.2023 07:38

Jego ukąszenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie u osób uczulonych. Coraz częściej widywany jest w przydomowych ogródkach. Choć tygrzyk paskowany nie jest agresywny, warto wiedzieć, co zrobić, gdy spotkamy go na swojej drodze.

Zdobią go żółte paski, przypominające wzór osy. Na odwłoku posiada srebrzyste włoski. Tygrzyk paskowany przebywa głównie na nasłonecznionych, wilgotnych łąkach oraz w okolicach zbiorników wodnych, gdzie poluje na owady. Należy do jednego z trzech gatunków jadowitych pająków występujących na terenie Polski.

Pajęcza osa

Choć nie jest agresywny, posiada jad, który może wywołać różne reakcje organizmu. Po ukąszeniu mogą wystąpić:

  • Obrzęk,
  • Zaczerwienienie,
  • Swędzenie,
  • Ból w miejscu ukąszenia.

U osób uczulonych na jad, mogą pojawić się silne reakcje alergiczne. Podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty, obrzęk, zaczerwienienie i piekący ból - efekty ukąszenia często przypominają objawy zatrucia pokarmowego. W najcięższych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala, gdzie pacjentowi zostanie podana surowica.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza pomoc po ukąszeniu

W przypadku ukąszenia przez tygrzyka paskowanego lub innego jadowitego pająka warto zachować spokój. Miejsce ukąszenia należy dokładnie odkazić, a także posmarować maścią łagodzącą swędzenie i ból. Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia obrzęku lub ropy należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, ponieważ może oznaczać to zakażenie bakteryjne, które wymaga antybiotykoterapii.

Do ukąszeń dochodzi naprawdę bardzo rzadko, a tygrzyki są pożytecznymi stworzeniami. Żywią się głównie uciążliwymi owadami i szkodnikami roślin, m.in. komarami, meszkami, czy muchówkami. Do 2011 roku pająk ten był pod ochroną. Nie należy robić mu krzywdy.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta