Nawet się nie zbliżaj. Jadowity pająk żeruje w całej Polsce

Jego ukąszenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie u osób uczulonych. Coraz częściej widywany jest w przydomowych ogródkach. Choć tygrzyk paskowany nie jest agresywny, warto wiedzieć, co zrobić, gdy spotkamy go na swojej drodze.

Jadowity pająk jest też w Polsce
Jadowity pająk jest też w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.08.2023 | aktual.: 11.08.2023 07:38

Zdobią go żółte paski, przypominające wzór osy. Na odwłoku posiada srebrzyste włoski. Tygrzyk paskowany przebywa głównie na nasłonecznionych, wilgotnych łąkach oraz w okolicach zbiorników wodnych, gdzie poluje na owady. Należy do jednego z trzech gatunków jadowitych pająków występujących na terenie Polski.

Pajęcza osa

Choć nie jest agresywny, posiada jad, który może wywołać różne reakcje organizmu. Po ukąszeniu mogą wystąpić:

  • Obrzęk,
  • Zaczerwienienie,
  • Swędzenie,
  • Ból w miejscu ukąszenia.

U osób uczulonych na jad, mogą pojawić się silne reakcje alergiczne. Podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty, obrzęk, zaczerwienienie i piekący ból - efekty ukąszenia często przypominają objawy zatrucia pokarmowego. W najcięższych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala, gdzie pacjentowi zostanie podana surowica.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza pomoc po ukąszeniu

W przypadku ukąszenia przez tygrzyka paskowanego lub innego jadowitego pająka warto zachować spokój. Miejsce ukąszenia należy dokładnie odkazić, a także posmarować maścią łagodzącą swędzenie i ból. Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia obrzęku lub ropy należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, ponieważ może oznaczać to zakażenie bakteryjne, które wymaga antybiotykoterapii.

Do ukąszeń dochodzi naprawdę bardzo rzadko, a tygrzyki są pożytecznymi stworzeniami. Żywią się głównie uciążliwymi owadami i szkodnikami roślin, m.in. komarami, meszkami, czy muchówkami. Do 2011 roku pająk ten był pod ochroną. Nie należy robić mu krzywdy.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (69)