Robisz przelew z takim tytułem? Bank może powiadomić policję
Bankowość internetowa to temat, który wzbudza spore zainteresowanie, szczególnie jeśli chodzi o tytuły przelewów. Żartobliwe i wulgarne mogą zaniepokoić bankowców.
Bankowość internetowa i przelewy online stały się naszą codziennością. Transakcje są wykonywane również między rodziną czy znajomymi, gdy - przykładowo - jedna osoba chce przelać drugiej pieniądze za obiad. To właśnie wtedy pojawia się pole do popisu. Niektórzy decydują się na żartobliwy tytuł przelewu, któremu daleko do hasła "kasa za obiad".
Czy jednak w przypadku bankowości internetowej warto dowcipkować? Przedstawiciel banku radzi, by trzymać się faktów. Inaczej transakcja może wzbudzić zainteresowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Negatywne oceny kredytu na start. "Te uwagi są uwzględnione już"
Jaki dać tytuł przelewu?
– Tytuł przelewu pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. Powinien zostać użyty zgodnie ze stanem faktycznym i celem przeznaczenia środków. Bank, wykonując obowiązki prawne, monitoruje i analizuje realizowane transakcje – wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" Krzysztof Drozd, starszy specjalista ds. relacji z mediami w mBanku.
Kiedy przelew może wzbudzić zainteresowanie pracowników banku? Jak podaje Money.pl, warto unikać używania w tytule przelewu słów budzących podejrzenia, takich jak narkotyki, okup czy haracz.
– Jeśli tytuł płatności zawiera odniesienie do czynności potencjalnie sprzecznych z prawem, zawiera określenia budzące wątpliwości, wulgaryzmy lub nie jest jednoznaczny – zaznacza Drozd.
Może pojawić się interwencja policji
Co dzieje się potem? Jak mówi Krzysztof Drozd, bank może zwrócić się do klienta o udzielenie wyjaśnień, wstrzymać realizację płatności, a nawet w skrajnych przypadkach wypowiedzieć umowę czy powiadomić odpowiednie służby.
– W przypadku budzących wątpliwości przelewów, w tym także na podstawie ich tytułu, bank może zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policję. Podobne przypadki w głównej mierze mogą być związane z podejrzeniem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu – objaśnia dla "Faktu" asp. szt. Aleksandra Laskowska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl