Nie dostaniesz rozgrzeszenia. Oto lista grzechów

Przed spowiedzią każdy katolik zobowiązany jest wykonać rachunek sumienia. Z nadzieją na otrzymanie pokuty, wierny udaje się do kościoła. Okazuje się, że zarówno grzechy ciężkie, jak i grzechy lekkie mogą spowodować, że od konfesjonału odejdziemy bez rozgrzeszenia.

Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia
Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.10.2023 | aktual.: 17.10.2023 20:50

Podczas sakramentu pojednania, do którego wielu katolików przystępuje najczęściej w okresie wielkich świąt takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie, należy wyznać księdzu grzechy. Te zaliczane do grzechów ciężkich, to poważne przewinienia popełniane świadomie i z premedytacją. Są one inaczej nazywane grzechami śmiertelnymi, a rozgrzeszenie za nie możemy otrzymać tylko podczas sakramentu pokuty.

Czym są grzechy ciężkie?

Błędnie uważa się, że grzechy ciężkie to te, za które nie można otrzymać przebaczenia, stąd często używa się określenia "śmiertelne". Za grzechy ciężkie uważa się te, które niszczą miłość, są sprzeczne z miłością do Boga oraz bliźniego. Kapłan może je odpuścić podczas spowiedzi, jeśli spowiednik wyraża zdecydowaną wolę poprawy i żałuje ich popełnienia. W przeciwieństwie do grzechów ciężkich, grzechy lekkie to tak zwane grzechy codzienne, o mniejszym znaczeniu. W spowiedzi powszechnej także za nie możemy otrzymać rozgrzeszenie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia

Nie wszyscy katolicy zdają sobie sprawę, że księża mają listę grzechów, za które nie można dostać pokuty i rozgrzeszenia. W przypadku tych konkretnych grzechów musi "interweniować" Stolica Apostolska i są one bezpośrednio związane z nałożeniem kar kościelnych. Niektóre z nich mogą budzić sporo kontrowersji.

Za co nie dostaje się rozgrzeszenia? Za znieważenie postaci konsekrowanych, czyli osób, które podjęły niepopularną formę życia, by przychodzić innym z pomocą, szczególnie tą duchową. Co ważne, wśród nich są nie tylko zakonnicy i zakonnice, ale także dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane oraz pustelnicy.

Kolejnymi grzechami, za które nie można otrzymać rozgrzeszenia podczas zwykłej spowiedzi są: przymus fizyczny lub zabójstwo papieża, święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu, bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi, publiczne rozpowszechnianie spowiedzi oraz naruszenie tajemnicy spowiedzi. Lista zawiera jeszcze dwa następujące grzechy: rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu oraz usiłowanie wyświęcenia kobiety.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)