Kot gryzie w czasie głaskania? W ten sposób wysyła sygnał

Kot nie zawsze ma ochotę na głaskanie
Kot nie zawsze ma ochotę na głaskanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.08.2024 12:54, aktual.: 20.08.2024 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mawia się, że koty zawsze chadzają swoimi ścieżkami i trudno je do końca oswoić. Jest w tym sporo prawdy, bo zwierzęta te potrafią wyznaczać granice. Po czym poznać, że nie mają ochoty na głaskanie? A w jaki sposób dają znać, że są spragnione pieszczot?

Koty uchodzą za zwierzęta wyjątkowo niezależne, które raczej stronią od czułych gestów. Dotyk człowieka akceptują wyłącznie pod pewnymi warunkami, zazwyczaj szybko się niecierpliwią i denerwują. Czy to kwestia ich osobowości? A może nie zawsze potrafimy się z nimi obchodzić?

"Koty genetycznie nie różnią się za bardzo od swoich przodków. Ich mózgi prawdopodobnie nadal działają jak u żbików. Możliwe, że to im koty domowe zawdzięczają gwałtowne reakcje. (...) Nasza osobowość i płeć, obszary ciała kota, których dotykamy i jak ogólnie postępujemy z kotami, mogą odgrywać ważną rolę w tym, jak kot reaguje na nasz dotyk" - wyjaśnia cytowana przez serwis Na temat dr Lauren Finka, specjalistka ds. dobrostanu i zachowania kotów w fundacji Cats Protection.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwierzę nie zawsze ma ochotę na kontakt fizyczny z opiekunem i należy to uszanować. Po czym rozpoznać, że kot nie chce być w danym momencie głaskany? Ekspertka wymienia kilka znaków ostrzegawczych: odwracanie głowy, gwałtowne ruchy ogonem, odpychanie człowieka łapą, drganie skóry, potrząsanie ciałem i oczywiście drapanie lub gryzienie. Wtedy najlepiej dać mu spokój.

Istnieją także gesty, które mogą wskazywać na to, że zwierzak wręcz domaga się pieszczot - sam inicjuje zabawę, ugniata łapkami, przyjaźnie mruczy, nie ma spiętego ciała, a jego uszy sterczą i są skierowane do przodu. Gdy po zaprzestaniu głaskania ponownie próbuje nawiązać kontakt fizyczny, to znak, że ciągle mu mało.

"Koty preferują głaskanie w okolicach pyszczka, w tym u nasady uszu, pod brodą i wokół policzków. Mniej preferowane miejsca to okolice brzucha, grzbietu i nasady ogona" - tłumacz cytowana przez Na Temat dr Finka.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta