Nie karm tym swojego psa. Skutki mogą być tragiczne
Chociaż spod stołu spoglądają na ciebie oczy błagające o pyszny kąsek z talerza, lepiej powstrzymaj się przed dokarmianiem psa posiłkiem, który jesz. To, co dla człowieka jest zdrowe, smaczne i pożywne, dla pupila może się okazać trujące. Sprawdź, jakich produktów nie mogą jeść psy.
31.08.2022 | aktual.: 31.08.2022 17:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czekolada
W tym przypadku głównym winowajcą jest kakao, które zawiera trującą dla psa teobroninę, teofilinę i kofeinę. Zjedzenie czekolady może powodować drgawki, zaburzenia oddychania, niepokój, biegunkę, a w poważniejszych przypadkach nawet śpiączkę i śmierć.
Ksylitol
Niebezpieczną dla psów substancją jest ten popularny słodzik. Powoduje on uszkodzenia wątroby. Co więcej, psi układ krwionośny bardzo szybko go wchłania, przez co trzustka zaczyna produkować dużo insuliny. W efekcie dochodzi do nagłego spadku poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do zapaści, a nawet śmierci pupila.
Winogrona
Dla psów trujące są zarówno świeże owoce, jak i te suszone (rodzynki). Nie stwierdzono jednoznacznie, jaka substancja w nich zawarta jest trująca dla pupili, ale spożycie zaledwie 10-12 winogron może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia czworonoga.
Awokado
Problem stanowi nie sam owoc, ale substancja grzybobójcza stosowana w jego uprawie. Persin (tak nazywa się ten środek) może znajdować się na owocu oraz liściach rośliny. Po zjedzeniu awokado, pies najprawdopodobniej będzie cierpiał na biegunkę i wymioty. W przypadku silnego zatrucia pojawia się senność, utrata apetytu i posmutnienie. Persin powoduje trudności z usuwaniem wody z organizmu, w wyniku czego może dochodzić do obrzęku płuc. Płyn gromadzący się wokół serca może utrudniać jego pracę i prowadzić do niewydolności krążeniowej.
Cebula, czosnek, szczypior
Zarówno surowe, gotowane, smażone, jak i suszone warzywa cebulowe są toksyczne dla psów. Już niewielka ilość może być dla nich groźna i wywoływać anemię, uszkodzenia wątroby czy biegunkę i wymioty.
Orzechy makadamia
Objawy zatrucia mogą pojawić się już po spożyciu 2,4 g na kilogram masy ciała zwierzęcia. Po zjedzeniu orzechów makadamia u psa mogą wystąpić: wymioty, biegunka, osłabienie, drgawki i niezborność ruchowa.
Mleko
Nie wszystkie psy tolerują laktozę. Co więcej, krowie mleko jest zdecydowanie zbyt tłuste dla czworonogów. Wypicie go lub zjedzenie produktów bogatych w nabiał może się skończyć bólem brzucha i biegunką u zwierzaka.
Surowe mięso
Surowe mięso nie jest odpowiednim pokarmem dla psa, ponieważ mogą się w nim znajdować chorobotwórcze bakterie, wirusy i pasożyty.
Pestki owoców
Pestki owoców zwłaszcza jabłek, wiśni, brzoskwini i moreli zawierają substancje, przez które w organizmie psa powstaje cyjanowodór. Blokuje on proces oddychania komórkowego. Zatrucie cyjanowodorem jest możliwe po połknięciu pękniętych pestek lub rozgryzieniu ich przez psa. Te zjedzone w całości nie są dla pupili toksyczne, ale mogą doprowadzić do niedrożności jelit.
Kocia karma
Choć dla wielu psów to rarytas, niestety nie powinny one jeść kociej karmy. Zawiera nieodpowiednie dla nich ilości białka, witamin, minerałów i składników odżywczych. Jedzenie takiego pokarmu grozić może niewydolnością nerek.
Co zrobić, gdy pies zje coś niebezpiecznego?
1. Umieść psa w bezpiecznym miejscu.
2. Wezwij lekarza weterynarii, nawet jeśli zwierzę zachowuje się naturalnie.
3. Pilnuj, aby pies nie próbował się wylizywać, ponieważ resztki substancji, która wywołała problem, mogą znajdować się na jego łapach lub sierści.
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl