To jeden z najczęstszych nawyków psa. Wiadomo, co oznacza

Psy mają wiele zwyczajów, które mogą być dla nas niezrozumiałe. Właściciele zastanawiają się m.in. nad tym, dlaczego ich czworonogi liżą ich po dłoniach czy po twarzy. Niektórzy obawiają się, czy nie jest to powód do niepokoju. Okazuje się, że powodów tego zachowania jest przynajmniej kilka.

Dlaczego pies liże właściciela po rękach i twarzy? Powodów jest kilka
Dlaczego pies liże właściciela po rękach i twarzy? Powodów jest kilka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.08.2022 | aktual.: 27.08.2022 15:44

Pies, który liże swojego właściciela po rękach czy po twarzy, nie jest zaskakującym widokiem. Nieraz zdarza się taka sytuacja, która jednak może być dla nas niezrozumiała. Dlaczego psy chcą lizać ludzi? Czy to powód do niepokoju? A może wręcz przeciwnie – oznaka bliskości i przywiązania ze strony zwierzęcia?

Psie lizanie po rękach to dowód sympatii. Tak pies okazuje przywiązanie

Psie lizanie ma co najmniej kilka przyczyn. Na szczęście są to głównie pozytywne powody, które wskazują na więź łączącą czworonoga ze swoim właścicielem. Częstą sytuacją, gdy pies chce lizać człowieka, jest powrót właściciela do mieszkania. Okazuje się, że to zupełnie normalne - stęskniony psiak w ten sposób okazuje swoje emocje – tęsknotę za panem i radość z powrotu.

Pies wyraża w ten sposób również swoją sympatię i miłość. Jeśli zwierzę spontanicznie liże właściciela w dłonie, na przykład kiedy leży blisko niego, można być pewnym, że po prostu lubią danego człowieka.

Lizanie jest także okazaniem szacunku wobec człowieka. Pies, który zachowuje się tak wobec właściciela, pokazuje swoje niższe miejsce w hierarchii.

Lizanie przedmiotów lub sierści może oznaczać chorobę. W takich wypadkach warto zwrócić na to uwagę

Inny powód psiego lizania po rękach jest bardziej przyziemny. Nieraz bywa tak, że na dłoniach został nam jakiś przyjemny dla zwierzęcia zapach, zwłaszcza wtedy, gdy chwilę wcześniej jedliśmy coś aromatycznego i kuszącego dla psa, na przykład wędlinę.

Lizanie dla psa to też sposób, aby zdobyć więcej informacji o tym, gdzie byliśmy i z kim mieliśmy kontakt. Działa to zaraz obok węchu, który jest o wiele silniejszy niż u człowieka.

Uporczywe psie lizanie może być niestety również oznaką problemów ze zdrowiem. Warto zwrócić uwagę, jeśli nasz pupil liże własną sierść. Normalnie jest to po prostu dbanie o higienę, ale kiedy powtarza się bardzo często i długotrwale skupia się na jednym miejscu, może być oznaką bólu i prowadzić do wyłysienia. Lizanie sierści, a także domowych przedmiotów może również być oznaką stresu i chęci rozładowania napięcia.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)