Nie musisz wzywać straży pożarnej. Tak pozbędziesz się gniazda os

Jak pozbyć się gniazda os?
Jak pozbyć się gniazda os?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sergei Pivovarov Loregm@gmail.com

05.05.2023 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osy to niewielkie owady, których ukąszenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a w przypadku alergii może nawet zagrażać życiu. Jeśli pod twoim dachem pojawiło się gniazdo os, musisz jak najszybciej je usunąć. Wyjaśniamy, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Osy to owady, których obecność w ogrodzie czy w domu zwykle wywołuje ogromny niepokój. Nic w tym dziwnego, bowiem ich ukąszenie nie dość, że jest bolesne, to do tego może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu człowieka. Już jedna osa powoduje zagrożenie, a co dopiero rój os. Dlatego znalezienie się w pobliżu gniazda jest naprawdę niebezpieczne.

Osy — co musisz o nich wiedzieć?

Osy żywią się mszycami, gąsienicami i mącznikami, czyli najpopularniejszymi szkodnikami ogrodowymi, które są w stanie doprowadzić do poważnych zniszczeń w ogrodzie, w tym także do częściowego obumarcia plonu. Dlatego - wbrew pozorom - osy są potrzebne, chociażby po to, aby usunąć ww. szkodniki z ogrodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety kiedy tylko osy poczują zagrożenie ze strony człowieka, natychmiast atakują. Wbijają żądło w skórę, a pod skórę dostaje się jad. Jad osy wywołuje pieczenie, zaczerwienienie i ból, a w przypadku osób uczulonych, może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jak go rozpoznać? Wokół użądlenia pojawia się bardzo duża opuchlizna, której średnica przekracza nawet 10 cm. Wówczas konieczna jest wizyta w szpitalu i przyjęcie leków przeciwalergicznych.

Jak usunąć gniazdo os z domu? Poznaj prosty i bezpieczny sposób

Gniazda os znajdują się zwykle w zacisznych, ciemnych miejscach. Dlatego tak często lokują się one na dachach czy na poddaszach. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo domowników konieczne jest usunięcie gniazda os. Należy jednak pamiętać, by przy samodzielnym usuwaniu trzymać się kilku zasad, aby uniknąć ataku ze strony owadów.

Zanim zabierzesz się za usuwanie gniazda, zaopatrz się w specjalną siatkę, którą to należy okryć głowę. Utrudni to owadom dostęp do skóry, a co za tym idzie, zminimalizuje ryzyko użądlenia. Poza siatką powinno włożyć się na siebie kilka warstw zimowych ubrań, włącznie z grubymi rękawiczkami. Po dokładnym zabezpieczeniu ciała, czas na usuwanie gniazda.

Ten zabieg powinno przeprowadzać się nocą, kiedy osy śpią. Wokół gniazda os należy rozpylić preparat owadobójczy. Zabije on osy, przez co dzień później, będzie można bezpiecznie usunąć gniazdo z elewacji czy spod dachu.

Jeśli masz taką możliwość, zamiast preparatu owadobójczego sięgnij po gaśnicę strażacką. Skieruj strumień bezpośrednio na gniazdo i jak najszybciej schowaj się w domu. Dobę później, późną nocą, odetnij gniazdo i schowaj je w grubym worku na śmieci. Zwiąż go dokładnie i schowaj do kosza na śmieci z dala od domu i najlepiej z dala od innych ludzi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także