FitnessNie tylko guzek. Objawy raka piersi, których się nie spodziewasz

Nie tylko guzek. Objawy raka piersi, których się nie spodziewasz

Nie tylko guzek. Objawy raka piersi, których się nie spodziewasz

02.10.2017 18:25, aktual.: 01.03.2022 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszystkie wiemy, że wyczucie palcami nietypowego zgrubienia na piersi powinno zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Może okazać się całkowicie niegroźny, ale może także zwiastować raka piersi. Jednak czy wiesz, że istnieją inne objawy, zdecydowanie mniej znane, takie jak zmiany na skórze lub sutkach? Wiedząc, czego szukać, możesz doprowadzić do zdiagnozowania nowotworu zdecydowanie wcześniej.

1/6 kobiet z rakiem piersi trafia do lekarza z objawem innym niż guzek. Są bowiem symptomy spotykane rzadziej, które jednak powinny wydać nam się podejrzane. Co powinno niepokoić? Wszelkie nagłe zmiany w wyglądzie, wielkości i kształcie piersi. Biust może się nie tylko powiększyć, ale także pomniejszyć. W zaawansowanym stadium bowiem duży guz sprawia, że tkanka piersi kurczy się, twardnieje i bliznowacieje.

Nietypowe bóle piersi lub sutków to kolejny objaw z którym trzeba zgłosić się do lekarza. O ile obolały biust jest czymś normalnym przed menstruacją, o tyle regularny ból czy pieczenie powinny wzbudzić kobiecą czujność.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że skóra na piersi może przekazywać ważne informacje na temat zdrowia. Jeśli staje się czerwona, łuszcząca, zgrubiała lub chropowata, koniecznie poproś lekarza o konsultację w tej sprawie. Podobnie powinnaś zareagować, gdy zobaczysz, że z twoich sutków sączy się nieznana ciecz (inna niż mleko w okresie karmienia). Najbardziej niepokojąca powinna być krwista wydzielina.

Sutki są nieustannie nabrzmiałe, rozpalone lub wyjątkowo wrażliwe na dotyk? To również symptomy, których nie należy ignorować. Podobnie w przypadku, gdy zaobserwujemy, że sutek staje się bardziej wklęsły niż był dotąd. Zbadać należy również obrzęk węzłów chłonnych pod ramieniem. Może to być powiększony, zaatakowany przez komórki rakowe węzeł chłonny.

Oczywiście powyższe objawy nie zawsze sygnalizują raka piersi. W rzeczywistości mogą po prostu mieć związek z cyklem menstruacyjnym i objawami na poszczególnych jego etapach. Mimo to, jakiekolwiek zmiany w piersi warto skonsultować z ekspertem. Jeśli zauważysz coś niezwykłego - niezależnie od tego, czy ma to związek z rozmiarem piersi, wyglądem sutka, fakturą czy wrażliwością, skontaktuj się z lekarzem najszybciej jak to możliwe.

Dobre wieści? Wielu objawów raka piersi nie można zobaczyć gołym okiem ani wyczuć palcami, ale jeśli zostaną zdiagnozowane dostatecznie szybko, są całkowicie uleczalne.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)