Wlej pod tuje, zamiast do zlewu. Sąsiadom opadną szczęki
Twoje tuje żółkną i usychają? Prawdopodobnie źle je nawozisz. Odpowiednia pielęgnacja jest ważna szczególnie teraz, po okresie zimowym. Wykorzystaj do tego resztki kuchenne.
Regularne nawożenie tui i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że będą gęste i zielone. Z kolei oznaką braku składników pokarmowych może być m.in. ich żółknięcie.
Oprócz sklepowych nawozów warto sięgać po te domowej roboty. To m.in.: odżywka z bananów, nawóz z drożdży i woda po ziemniakach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zastosowanie fusów po kawie. Przydadzą się w domu i ogrodzie
Czym podlewać tuje po zimie?
Rodzaj odżywki powinniśmy dostosowywać do pory roku. Inne składniki są potrzebne roślinie na wiosnę, a zupełnie inne jesienią.
Czym nawozić tuje po zimie? Wtedy rośliny te najbardziej potrzebują azotu. Pobudza on ich pędy do wzrostu i rozkrzewiania się. Szukaj więc na sklepowych półkach odżywek do tui zawierającymi azot.
Nie zapominaj też o naturalnej pielęgnacji. Pomiędzy nawożeniem mineralnym możesz także skorzystać z domowych odżywek, które przygotujesz z resztek kuchennych.
Odżywka z bananów i woda po ziemniakach
Odżywka z bananów jest coraz popularniejsza wśród posiadaczy tui. Aby ją przygotować, należy umieścić świeżą skórkę z banana w litrowym słoiku, a następnie zalać ją ciepłą wodą i odstawić w ciemnym miejscu na jeden lub dwa dni. Po tym czasie uzyskany roztwór należy rozcieńczyć z wodą (w proporcji 1:1).
Innym rozwiązaniem jest woda pozostała po gotowaniu warzyw - szczególnie ziemniaków, kalafiora lub fasolki. Ważne jednak, aby nie była ona solona.
Nawóz z drożdży
Innym naturalnym nawozem jest ten zrobiony z drożdży. Grzyby te zawierają szereg składników pokarmowych. Dodatkowo sprawiają, że rośliny łatwiej pobierają substancje odżywcze z gleby i chronią je przed chorobami grzybowymi.
Wystarczy rozpuścić 100 gramów drożdży w 10 litrach wody. Poczekać kilka godzin i podlać nią tuje.
Jeszcze lepsze działanie osiągniemy, robiąc nawóz ze sfermentowanych drożdży. Jego przygotowanie zajmie ci trochę więcej czasu, ale efekty z pewnością to wynagrodzą.
Zasyp 100 gramów drożdży szklanką cukru i pozostaw w cieple na dwie godziny. Po tym czasie rozpuść całość w 10 litrach wody, przykryj i zostaw w ciepłym miejscu. Po tygodniu nawóz będzie gotowy do użycia. Zanim jednak podlejesz nim tuje, szklankę nawozu rozcieńcz w 10 litrach wody. Stosuj raz na dwa tygodnie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl