Nie zabijaj, gdy na ciebie wskoczy. Jest już nad Bałtykiem
Od kilku sezonów plażowicze nad Bałtykiem zmagają się z nieprzyjemnym problemem – inwazją natrętnych owadów. Winowajcą jest oprzędzik szary, niewielki robak, który potrafi skutecznie zakłócić wypoczynek. Nie należy go jednak za to karać.
Oprzędzik szary to niewielki owad. Chociaż nie gryzie, jego obecność na plażach jest odczuwalna przez licznych turystów. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego, szarego ubarwienia. Te owady preferują tereny nadmorskie, gdzie występują w dużych grupach, co sprawia, że stają się uciążliwe. Turyści zastanawiają się, czy insekt jest groźny dla ludzi.
Pokochał Bałtyk
Głównym problemem związanym z oprzędzikiem szarym jest jego liczebność. Plażowicze często skarżą się, że są zmuszeni nieustannie odganiać natrętne robaki, które chodzi po ich ciałach i przedmiotach osobistych. Jego obecność może być niezwykle irytująca i skutecznie psuć przyjemność z letniego wypoczynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- To była absolutna plaga. (...) Pierwszy raz coś takiego widziałam. Im się robiło cieplej, tym tych owadów było więcej - mówiła już kilka lat temu jedna z turystek, która o problemie poinformowała lokalne Radio Gdańsk.
Owad osiąga długość około centymetra długości. Występuje na obrzeżach lasów, polach i zboczach górskich. To gatunek pospolity, który w ostatnich latach rozprzestrzenił się po całej Polsce.
Jak trafił na plażę? Paulina Kozina z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że został zdmuchnięty przez wiatr z niedalekich łąk.
- Te owady, choć są nieprzyjemne, nie zagrażają nam. Żywią się roślinnością, obgryzają liście. Żeby nas ugryźć, musiałyby się poczuć bardzo zagrożone, choć nie słyszałam, żeby jakiś ryjkowiec zaatakował człowieka. A jako że nas nie gryzą, to nie przenoszą żadnych chorób - podkreśliła w rozmowie z radiostacją.
Oprzędzik szary nie gryzie, nie wywołuje uczuleń, ani nie przenosi chorób. W porównaniu do innych owadów, takich jak komary, jest praktycznie nieszkodliwy. Nie trzeba z nim walczyć, a tym bardziej zabijać.
Jak odgonić robaki z plaży?
Nie ma jednej skutecznej metody na pozbycie się oprzędzików z plaż, ale warto podjąć pewne kroki, aby zminimalizować jego uciążliwość.
Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie środków odstraszających owady. Pomocne będzie też unikanie porannej i wieczornej aktywności, ponieważ są one najbardziej aktywne rano i wieczorem. Jednym z bardziej skutecznych sposobów jest używanie osłon, np. siateczkowych namiotów.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!