FitnessNiebezpieczna moda na odchudzanie w ciąży

Niebezpieczna moda na odchudzanie w ciąży

„Walcz z rozstępami”, „Zachowaj jędrny biust karmiąc piersią” - takie tematy znajdujemy niemal w każdym czasopiśmie o tematyce ciąży i macierzyństwa. Przyszłe mamy z otaczających nas reklam to kobiety o nienagannej sylwetce z okrągłym brzuszkiem. Lekarze ostrzegają - nadmierne odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne!

Niebezpieczna moda na odchudzanie w ciąży
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.03.2011 | aktual.: 09.09.2011 13:04

„Walcz z rozstępami”, „Zachowaj jędrny biust karmiąc piersią” - takie tematy znajdujemy niemal w każdym czasopiśmie o tematyce ciąży i macierzyństwa. Przyszłe mamy z otaczających nas reklam to kobiety o nienagannej sylwetce z okrągłym brzuszkiem. Lekarze ostrzegają - nadmierne odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne!

Każda z nas chciałaby w ciąży wyglądać pięknie, a po porodzie szybko wrócić do dawnej wagi. Ciąża jest jedynym okresem w życiu kobiety, kiedy jej ciało zmienia się tak drastycznie. Firmy kosmetyczne prześcigają się w produkcji kremów mających chronić naszą skórę przed rozstępami i utratą jędrności. Ich próbki często dołączane są do kolejnych wydań poradników dla kobiet spodziewających się dziecka.

Psycholog Bogusława Budrowska, autorka książki „Macierzyństwo jako punkt zwrotny w życiu kobiety”, w swoim badaniu wykazała, że tylko 2 z 30 badanych kobiet nie sięgały w czasie ciąży po żadne lektury dla przyszłych matek. Wizerunek kobiety ciężarnej, kreowany w prasie kobiecej oraz mediach, doprowadził do przekonania, że ciężarna kobieta powinna szczególnie dbać o swoją sylwetkę i nie dopuścić do zmian. Nadmierne skupienie na utrzymaniu odpowiedniej wagi w ciąży może jednak doprowadzić do zaburzeń odżywiania.

Pragoreksję uważa się za odmianę anoreksji - w obu przypadkach objawy są identyczne. Przyszłe mamy nadmiernie kontrolują swoją wagę, liczą kalorie, ograniczają jedzenie. Nadmierne skupienie na szczupłej sylwetce prowadzi w efekcie do prowokowania wymiotów, intensywnego uprawiania sportu, a nawet głodzenia. Wszystkie te działania kobieta tłumaczy chęcią utrzymania szczupłej sylwetki.

Pierwsze przypadki zachorowań na pragoreksję pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, obecnie lekarze i psycholodzy obserwują je również w Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Uważa się, że choroba częściej dotyczy kobiet, dla których wygląd zewnętrzny jest szczególnie ważny, np. z racji wykonywanego zawodu.

Bardziej narażone na nią są również kobiety, które wcześniej miały problemy z odżywianiem, takie jak anorektyczki i bulimiczki. Skutki pragoreksji mogą być śmiertelne dla dziecka, stąd pojawia się teoria, że ukryta niechęć do jego posiadania jest prawdziwą przyczyną zaburzenia.

Do czego może doprowadzić?

Pragoreksja jest chorobą matki, jej skutki są jednak bardzo niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Ilość spożywanego przez kobiety pokarmu nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy, białka i mikroelementy niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Intensywne uprawianie ćwiczeń może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Organizm matki nie przygotował również się na poród, karmienie piersią oraz połóg, stąd rozwiązanie odbywa się często przez cesarskie cięcie, kobieta dłużej wymaga hospitalizacji i pojawiają się problemy z karmieniem.

Kobiety chore na pragoreksję częściej rodzą dzieci z niską masą urodzeniową, problemami z oddychaniem, mniejszym obwodem głowy. Noworodki otrzymują mniej punktów w skali Apgar, w związku z czym istnieje większe ryzyko pojawienia się zaburzeń w rozwoju psychoruchowym. Następstwem może być również wyższy współczynnik umieralności niemowląt.

Ciąża nie jest czasem na odchudzanie się. Przyszła mama, poprzez odpowiedni styl życia oraz ilość i jakość spożywanego pokarmu, stwarza maleństwu odpowiednie warunki do rozwoju. Żywność musi dostarczać mamie i dziecku wszystkich potrzebnych elementów.

To, ile kobieta powinna przytyć w ciąży, zależy od wielu czynników, m.in. od BMI (indeksu masy ciała). Kontrolę nad wagą należy powierzyć jednak lekarzowi prowadzącemu ciążę. To on, na podstawie wyników badań, zaleci odpowiednią dietę oraz styl życia.

Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana, wszelkie ćwiczenia muszą być jednak dopasowane do stanu zdrowia ciężarnej oraz przebiegu ciąży. Oczekiwanie na dziecko jest spokojnym czasem szczególnej dbałości o rozwijające się życie i mamę, należy więc zachować spory dystans dostrzegając kolejną kreskę na wadze.
dj/kg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)