Niemal każdy bierze go na spacer. A on wabi kleszcze jak magnes
Wyczekiwana przez wszystkich wiosna to czas, który chętnie spędzamy na świeżym powietrzu — w ogrodzie, na działce, w lesie czy na łące. Niestety, to właśnie w tych miejscach najczęściej możemy spotkać kleszcze, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co więcej, okazuje się, że popularny przedmiot działa na nie jak wabik.
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Ich obecność na ciele jest niemal niewyczuwalna, co znacznie ułatwia im atak. Większość z nas dostrzega kleszcza dopiero w momencie, kiedy pasożyt jest już najedzony, a w miejscu jego ugryzienia pojawia się swędzenie i rumień. Wiele osób, często nieświadomie, przyciąga do siebie kleszcze. Podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko.
Kleszcze — niebezpieczne dla ludzi i zwierząt
Ugryzienie przez kleszcza wiąże się z ryzykiem zachorowania na m.in. babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Każda z tych chorób jest niebezpieczna dla zdrowia, a nieleczona niesie bardzo poważne konsekwencje, włącznie z trwałym porażeniem mięśni. Dlatego też każdy z nas po zauważeniu, że został ugryziony przez kleszcza, powinien wybrać się na badania pod kątem wyżej wymienionych chorób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plaga boreliozy w Polsce. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze
Niestety, choroby odkleszczowe stanowią poważny problem również dla zwierząt, zwłaszcza hasających po polach i łąkach psów. Po każdym spacerze warto dokładnie przyjrzeć się skórze naszego czworonoga, zwracając szczególną uwagę na obszar przy uszach i pachwinach. Ugryzienie kleszcza może wywołać u psa takie choroby, jak babeszjoza czy anaplazmoza, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila.
Przyciągają kleszcze niczym magnes. Unikaj tego w trakcie spaceru
Jeśli wybierasz się na działkę, do lasu czy nad jezioro, przed wyjściem sprawdź, czy twoja koszulka nie jest przepocona — nic tak nie przyciąga kleszczy, jak zapach potu, a zwłaszcza znajdujący się w nich kwas masłowy i amoniak. Poza potem kleszcze są w stanie wyczuć z naprawdę dużej odległości zapach kwiatowych perfum. Słodka, kwiatowa woń działa na nie niczym magnes. W trosce o swoje zdrowie lepiej z nich zrezygnować na czas spaceru.
Niewiele osób wie, że również telefony komórkowe przyciągają kleszcze. Wszystko dlatego, że pajęczaki te są czułe na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są m.in. telefony komórkowe. Dlatego przed wyjściem na spacer, lepiej zostawić telefon w domu lub samochodzie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl