Nigdy nie wieszaj tak ręcznika. Powód może obrzydzić

Wilgotny ręcznik, suszony na kaloryferze zaraz po użyciu, to bardzo częsty widok w polskich łazienkach. Choć mogłoby wydawać się, że to doskonałe rozwiązanie, okazuje się, że trzymanie ręcznika na kaloryferze przynosi więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Wieszanie ręcznika na kaloryferze nie jest najlepszym pomysłem
Wieszanie ręcznika na kaloryferze nie jest najlepszym pomysłem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Evgen_Prozhyrko

07.03.2023 | aktual.: 19.01.2024 08:17

Rozgrzane po kąpieli ciało bardzo szybko traci temperaturę, przez co wiele osób z automatu sięga po ogrzany na kaloryferze ręcznik.

Grzyb, kurz, alergie

Niestety, ręcznik prosto z kaloryfera, szczególnie ten rzadko wymieniany, to siedlisko bakterii, kurzu (zwłaszcza kiedy nie czyści się kaloryferów), grzybów i licznych drobnoustrojów, które wtarte w skórę, mogą wywołać alergię czy nawet doprowadzić do choroby dermatologicznej.

Ponadto suszący się ręcznik wydobywa z siebie wilgoć, która w zderzeniu ze słabo wentylowanym pomieszczeniem sprawia, że na ścianach i fugach osadza się pleśń. Przebywanie w łazience pokrytej nawet niewielką ilością pleśni, może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Oddziałuje ona negatywnie zwłaszcza na układ oddechowy, ale potrafi też spowodować wysypkę czy wywołać poważne podrażnienie oczu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do niewydolności nerek czy nawet powodować niepłodność. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposób na ciepłą łazienkę 

Kolejnym, ważnym powodem, dla którego nie powinno suszyć się ręcznika na kaloryferze, jest obniżanie temperatury w łazience, co może być szczególnie uciążliwe w sezonie jesienno-zimowym. Wtedy łazienka jest najzimniejszym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu.

Ciepło, które emituje kaloryfer, oddawane jest w całości ręcznikowi, przez co w pomieszczeniu jest znacznie chłodniej, niż powinno być. Jeśli posiada się tzw. chłodną łazienkę, należy unikać kładzenia ręczników na kaloryferze. 

Jak dbać o ręczniki?

Ręcznik powinien być używany maksymalnie przez tydzień. Jeśli jednak któryś z domowników boryka się z chorobą skóry czy alergią, powinno się wymieniać go po trzech użyciach. Każdy ręcznik powinien być prany w minimum 60 stopniach Celsjusza, chociaż idealnie byłoby, gdyby był prany w 90 stopniach Celsjusza (taka temperatura zabija bakterie).

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)