Nowy obowiązek kierowców. Za brak tej naklejki można dostać mandat
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, Polska będzie zobowiązana do stworzenia stref czystego transportu. Z tego względu tylko pojazdy, które spełnią określone normy, będą mogły wjechać do tych obszarów. Okazuje się, że brak naklejki może skutkować wysokim mandatem.
24.04.2024 | aktual.: 25.04.2024 08:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W celu poprawy jakości powietrza w dużych miastach już wkrótce powstaną specjalne strefy. Wjazd do nich będą miały jedynie te samochody, które spełnią określone normy dotyczące emisji spalin.
Zgodnie z zaleceniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców i charakteryzujące się przekroczeniem dopuszczalnych poziomów emisji tlenków azotu, są zobowiązane do utworzenia odpowiednich stref czystego transportu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komu grozi mandat po wprowadzeniu SCT?
Gdy dojdzie do prowadzenia stref czystego transportu (SCT) kierowcy będą musieli udowodnić, że ich samochód spełnia określone normy zawarte w przepisach. Tylko wtedy właściciel pojazdu będzie mógł wjechać do miasta. Początkowo auta spełniające wymogi będą oznaczane specjalnymi zielonymi naklejkami w kształcie ośmiokąta.
Naklejka będzie posiadać informacje dotyczące rodzaju paliwa, jakim napędzany jest pojazd, a także datę z rokiem produkcji. Cena oznaczenia będzie wynosić 5 zł, jednak brak naklejki SCT będzie karany mandatem w wysokości 500 zł.
Gdzie powstaną strefy czystego transportu?
Zgodnie z wytycznymi SCT będzie dotyczyła Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Kielc. W przyszłości podobne rozwiązania rozważają: Poznań, Lublin, Rzeszów, Toruń i Gliwice. Pierwsza strefa znajdująca się w stolicy ma rozpocząć swoje funkcjonowanie już od tego roku, a dokładnie od 1 lipca 2024. Następnym miastem ze strefą czystego transportu ma być Wrocław, który, jak podaje Fakt.pl, rozwiązanie wprowadzi na przełomie 2025/26 roku.
Okazuje się jednak, że Parlament Europejski chce zaostrzyć normy dotyczące dopuszczalnej ilości tlenków azotu. Jeśli faktycznie pomysł wejdzie w życie, aż 15 polskich miast będzie musiało wprowadzić SCT. Do tych miast należą m.in. Bydgoszcz, Łódź, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Szczecin czy Białystok.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.