Nowy obowiązek kierowców. Za brak tej naklejki można dostać mandat
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, Polska będzie zobowiązana do stworzenia stref czystego transportu. Z tego względu tylko pojazdy, które spełnią określone normy, będą mogły wjechać do tych obszarów. Okazuje się, że brak naklejki może skutkować wysokim mandatem.
W celu poprawy jakości powietrza w dużych miastach już wkrótce powstaną specjalne strefy. Wjazd do nich będą miały jedynie te samochody, które spełnią określone normy dotyczące emisji spalin.
Zgodnie z zaleceniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców i charakteryzujące się przekroczeniem dopuszczalnych poziomów emisji tlenków azotu, są zobowiązane do utworzenia odpowiednich stref czystego transportu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pożar autobusu w Warszawie. Zapalił się w trakcie kursu
Komu grozi mandat po wprowadzeniu SCT?
Gdy dojdzie do prowadzenia stref czystego transportu (SCT) kierowcy będą musieli udowodnić, że ich samochód spełnia określone normy zawarte w przepisach. Tylko wtedy właściciel pojazdu będzie mógł wjechać do miasta. Początkowo auta spełniające wymogi będą oznaczane specjalnymi zielonymi naklejkami w kształcie ośmiokąta.
Naklejka będzie posiadać informacje dotyczące rodzaju paliwa, jakim napędzany jest pojazd, a także datę z rokiem produkcji. Cena oznaczenia będzie wynosić 5 zł, jednak brak naklejki SCT będzie karany mandatem w wysokości 500 zł.
Gdzie powstaną strefy czystego transportu?
Zgodnie z wytycznymi SCT będzie dotyczyła Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Kielc. W przyszłości podobne rozwiązania rozważają: Poznań, Lublin, Rzeszów, Toruń i Gliwice. Pierwsza strefa znajdująca się w stolicy ma rozpocząć swoje funkcjonowanie już od tego roku, a dokładnie od 1 lipca 2024. Następnym miastem ze strefą czystego transportu ma być Wrocław, który, jak podaje Fakt.pl, rozwiązanie wprowadzi na przełomie 2025/26 roku.
Okazuje się jednak, że Parlament Europejski chce zaostrzyć normy dotyczące dopuszczalnej ilości tlenków azotu. Jeśli faktycznie pomysł wejdzie w życie, aż 15 polskich miast będzie musiało wprowadzić SCT. Do tych miast należą m.in. Bydgoszcz, Łódź, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Szczecin czy Białystok.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.