Kominiarze pukają do drzwi. Kary sięgają kilkuset złotych

Kominiarze pukają do drzwi. Kary sięgają kilkuset złotych

  Ile kosztuje wizyta komniarza?
Ile kosztuje wizyta komniarza?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.04.2024 11:02, aktualizacja: 19.04.2024 12:01

Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym, co najmniej raz do roku właściciele lub zarządcy nieruchomości mają obowiązek wykonania przeglądu kominiarskiego. Ile kosztuje wizyta kominiarza i kiedy należy ją wykonać? Podpowiadamy, co robić, aby uniknąć mandatu.

Zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku właściciele nieruchomości oraz zarządcy obiektów budowlanych ponoszą odpowiedzialność za przeprowadzenie okresowych kontroli kominów. W przepisach zaznaczono, że przeglądy kominiarskie powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, zazwyczaj przed lub po sezonie grzewczym. 

Zgodnie z ustawą konieczne są nie tylko okresowe przeglądy kominiarskie, ale również regularne czyszczenie przewodów kominowych. "Według obowiązujących obecnie w Polsce przepisów, kominy pieców na paliwa stałe (węgiel, drewno itd.) muszą być czyszczone cztery razy w roku, a pieców gazowych i olejowych - dwa razy na rok. Jeśli nie mamy potwierdzenia, że to zrobiliśmy, w razie pożaru możemy nie dostać odszkodowania" - czytamy na portalsamorzadowy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile kosztuje wizyta kominiarza?

Inspekcje kominów należy powierzać jedynie specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami. Koszt takiej usługi często oscyluje w granicach 100-150 zł, ale w aglomeracjach miejskich może wzrosnąć do 200 zł.

Należy pamiętać, że ostateczna cena może być zależna od wielu czynników, takich jak liczba pięter budynku, średnica kanałów kominowych czy typ obiektu. Jeśli w ciągu roku została już przeprowadzona pełna kontrola kominowa, istnieje opcja ograniczenia się do samego czyszczenia komina, którego koszt zaczyna się od 100 zł.

Dlaczego wizyta kominiarza jest tak ważna?

Inspekcja komina to więcej niż wymóg prawny; jest kluczowa dla ochrony życia i zdrowia mieszkańców. Niesprawny lub brudny komin może stwarzać zagrożenie wyciekiem tlenku węgla, co niesie za sobą ryzyko zatruć, a nawet śmierci. Dodatkowo zwiększa się wtedy niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru. Regularna kontrola technicznego stanu komina umożliwia identyfikację oraz naprawę jakichkolwiek usterek, zapobiegając potencjalnym tragediom.

Jeżeli nie posiadamy ważnego przeglądu kominiarskiego, możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Należy jednak wspomnieć, że kwestia kary to nie wszystko. Jeśli doszłoby do tragedii, firma ubezpieczająca nieruchomość może nie wypłacić odszkodowania. W przypadku pożaru, który jest wynikiem nieodpowiednio działającego, brudnego komina, możemy stracić domu lub narazić zdrowie i życie domowników.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta