Żyć lepiejMłodzi stawiają na "suche święta". Nowy zwyczaj w polskich domach

Młodzi stawiają na "suche święta". Nowy zwyczaj w polskich domach

Wigilia, święta i sylwester to wydarzenia, których nieodłącznym elementem jest alkohol. Wiele osób nie wyobraża sobie świętowania bez kieliszka ulubionego trunku. Pokolenie Z chce jednak świętować inaczej.

"Suche święta" nowym trendem
"Suche święta" nowym trendem
Źródło zdjęć: © EastNews | ARKADIUSZ ZIOLEK

Święta już za rogiem, dlatego najwyższy czas, aby się do nich dobrze przygotować. Jedni przeżywają ten czas duchowo wraz z rodziną, inni traktują Boże Narodzenie jako okazję do napicia się alkoholu.

Czym są "suche święta"?

W tym roku spora część "zetek" rezygnuje z picia alkoholu podczas świątecznych spotkań. Jak podaje brytyjski portal "The Mirror", swoją decyzję tłumaczą "chęcią prowadzenia zdrowszego, bardziej zrównoważonego stylu życia, dbałością o finanse oraz poczucie, że mogą podejmować własne decyzje".

"Wśród młodego pokolenia 20-latków zapanował trend na bycie trzeźwym, także podczas świętowania np. Bożego Narodzenia. Brytyjski oddział firmy Budweiser zlecił agencji badań OnePoll przeprowadzenie ankiety wśród 2 tys. dorosłych osób. Według jej wyników okazało się, że aż 78 proc. urodzonych po 1996 roku planuje "dry Christmas" (dry – ang. "suche", co oznacza potocznie "bezalkoholowe")" - można przeczytać na serwisie mamadu.pl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Alkohol nas zabija. Robert Rutkowski o tym, co dzieje się z mózgiem osoby pijącej

Generacja Z nie chce powielać problemów alkoholowych

Dzisiejsze społeczeństwo jest dużo bardziej świadome konsekwencji, jakie mogą zaistnieć z powodu nadużywania alkoholu. Okazuje się, że wiele osób z pokolenia Z ma nieprzyjemne doświadczenia z tym związane, które przeżyli we własnych rodzinach. To dodatkowo skłania ich do rezygnacji z napojów wysokoprocentowych.

"Zjawisko świadomej trzeźwości i rezygnacji z alkoholu można już zaobserwować w pewnym stopniu u millenialsów, ale to pokolenie zetek jest w tej kwestii najbardziej zdecydowane. […] Wynika to z doświadczeń wielu osób z tej generacji: część z nich wychowywała się w domach boomersów (urodzeni w latach 40.-60.) i iksów (1965-1980), którzy bardzo często nadużywali alkoholu. Nie ma co generalizować, że całe pokolenie było naznaczone alkoholizmem, ale problem alkoholowy w polskich domach w 2. poł. XX wieku był duży" - dowiadujemy się z mamadu.pl
© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)