FitnessO czym świadczy bielactwo paznokci?

O czym świadczy bielactwo paznokci?

Najczęściej objawia się w postaci małych, białych plamek. Może też przybierać postać pionowych smug bądź poziomych pasków.

O czym świadczy bielactwo paznokci?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Najczęściej objawia się w postaci małych, białych plamek. Może też przybierać postać pionowych smug bądź poziomych pasków. Bielactwo paznokci, "kwitnące paznokcie" lub leukonychia - tak określamy najczęściej spotykane przebarwienie. Czy te zmiany powinny nas zaniepokoić?

W większości przypadków to tylko niegroźny defekt kosmetyczny, który jest wynikiem mikrourazów. Nabawić się go można np. stukając paznokciami o szybę lub blat stołu, a nawet zbyt mocno trzaskając drzwiami samochodu. Nieumiejętnie przeprowadzony manicure też pozostawi po sobie ślady. Często o tym zapominamy, doszukując się w plamkach objawów choroby.

Trzeba pamiętać, że od urazu do pojawienia się zmiany mogą upłynąć nawet dwa tygodnie. Jeśli uszkodzimy sobie paznokcie u stóp, proces ten trwa jeszcze dłużej. Przeciętnie paznokcie rosną 0,12 mm na dobę. Jednak jest to uzależnione od wielu czynników. Na ich wzrost wpływa m.in. wiek, stan zdrowia, jak również pora dnia, ponieważ w dzień rosną szybciej niż w nocy. Całkowity odrost paznokci u rąk może potrwać około 150 dni.

Bielactwo paznokci ma wiele rodzajów – dzieli się je ze względu na czas pojawienia się (wrodzone i nabyte), obraz kliniczny (częściowe lub całkowite) i część zajmowanego paznokcia (prawdziwa, pozorna, pseudoleukonychia). Bielactwo częściowe dzieli się na poprzeczne, punktowe i podłużne. Zmiany przybierają postać poziomych lub pionowych pasm albo drobnych, białych plamek na paznokciach.

Jakie są przyczyny?

Istotny jest podział odnoszący się do części zajmowanego paznokcia. Gdy zmiany dotyczą łożyska paznokcia (mówimy wówczas o leukonychii prawdziwej) mogą świadczyć o niewydolności serca, rumieniu wielopostaciowym, łuszczycy, łysieniu plackowatym, złuszczającym zapaleniu skóry czy ziarnicy złośliwej. Pojawiają się także przy niewydolności nerek, infekcjach, niedoborze cynku lub białka. Są też skutkiem zatrucia metalami ciężkimi. Powodują je także urazy czy wstrząsy.

Z pseudoleukonychią mamy do czynienia, gdy zmiany pojawiają się na płytce paznokcia. Często towarzyszą grzybicy lub łuszczycy. Przyczyną może być niewłaściwie wykonany manicure lub stosowanie nieodpowiedniego lakieru.

Z kolei zmiany w tkankach podpaznokciowych związane są z tzw. leukonychią pozorną i mogą wskazywać na niedokrwistość, nadmierną potliwość, niedobór albumin, marskość wątroby lub choroby nerek.

Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, warto skonsultować je z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który zdecyduje o tym, czy zmiany są poważne, czy też wynikają z naszych zaniedbań – czy to pielęgnacyjnych, czy dietetycznych. Może skierować nas też na dalsze badania.

Jak dbać o paznokcie?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (79)